Wiosenne porządki
© WavebreakmediaMicro/Adobe Stock
Dom

Oryginalne pomysły na to, jak szybko i efektywnie przeprowadzić wiosenne porządki

Wiosenne porządki
© WavebreakmediaMicro/Adobe Stock

Wiosenne porządki spędzają sen z powiek wielu osobom. Nie musi to jednak być żmudny i przykry proces. Dzięki zastosowaniu niecodziennych rozwiązań, niektóre prace porządkowe można znacznie przyspieszyć.

 

Do sprzątania łazienki można użyć coca coli i soku z cytryny, w czyszczeniu dywanów pomocny będzie przyrząd do mycia okien a do usuwania pajęczyn – szczotka i ręcznik. Tego rodzaju triki warto zapamiętać i wykorzystywać zawsze w czasie porządków – nie tylko wiosennych.

„Ściągaczka” do okiennych szyb w walce z sierścią

Przyrząd do usuwania nadmiaru wody w trakcie mycia okien – zakończona gumą ściągaczka – świetnie sprawdza się w czasie czyszczenia dywanów z nadmiaru sierści. Nie trzeba do tego używać żadnych płynów, wystarczy przeciągać posuwistymi ruchami zanieczyszczoną powierzchnię. W ten sposób można też zbierać włosy. Czyszczenie kanapy lub obić mebli przyspieszy gumowa rękawica nałożona na dłoń. Ściąga wszelkiego rodzaju paproszki i zwierzęcą sierść dużo skuteczniej niż popularne rolki do ubrań.

Triki na sprzątanie – coca cola i cytryna

Coca cola to nie tylko doskonały odrdzewiacz, sprawdza się też znakomicie jako środek do czyszczenia toalety. Wystarczy zalać ścianki muszli klozetowej napojem, odczekać 3 minuty, przetrzeć gąbeczką i spłukać wodę. Z kolei cytryna doskonale radzi sobie z niewielkimi białymi osadami na armaturze – szczególnie na metalowych fragmentach. Przetarty połówką cytryny kran, kurki lub słuchawka prysznicowa będą znów błyszczały. Po „cytrynowaniu” należy opłukać je wodą i wytrzeć do sucha.

Czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Sufity i rogi pomieszczeń najlepiej czyścić za pomocą szczotki, na którą jest założony ręcznik lub szmatka z mikrofibry (przed zsuwaniem najlepiej zabezpieczy je gumka recepturka). Z kolei ręcznik nawinięty na nóż ułatwi wyczyszczenie trudno dostępnych szczelin, np. w ramach okiennych czy pomiędzy meblami. Szczoteczka do zębów (sucha) poradzi sobie z zanieczyszczoną klawiaturą komputera.

 

Inne przydatne i ułatwiające sprzątanie triki, to:

  • mycie okien w pochmurne dni – łatwiej zauważyć smugi a promienie słoneczne przyspieszają wysychanie detergentów, co utrudnia wypolerowanie szyb,
  • polerowanie ekranów i monitorów - nowym i nie używanym papierowym filtrem do kawy,
  • mycie kuchenki mikrofalowej - kuchenkę mikrofalową najlepiej czyścić po podgrzaniu w niej (przez około minutę) szklanki z wodą, wówczas wszystkie zanieczyszczenia można bez problemu usunąć suchą szmatką.

Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52