pies patrzący na fajerwerki
© Kira_Yan/Adobe Stock

Okres sylwestrowo-noworoczny nie jest łatwy dla zwierząt. Kiedy ludzie świetnie się bawią, odpalając fajerwerki i petardy, otwierając korki od szampana i słuchając głośno muzyki, zwierzęta przeżywają ogromny stres. W skrajnych przypadkach może prowadzić on do śmierci zwierzęcia. Częściej jednak zdarzają się ucieczki zestresowanych pupili, których niekiedy już się nie odnajduje. Aby uniknąć takich przykrych doświadczeń i przede wszystkim pomóc lepiej przetrwać ten okres zwierzęciu, warto zastosować się do kilku porad.

 

Zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, nie rozumieją, że powstały w wyniku wystrzałów fajerwerków hałas nie wyrządza krzywdy. Z uwagi na to obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnienie możliwie najlepszej opieki pupilowi.

Jak objawia się silny stres u zwierząt?

Stres u zwierząt w czasie sylwestra najczęściej jest wywołany hałasem petard i fajerwerków. Najmocniej dotyka on psy i koty, których zachowanie w takich sytuacjach może znacząco odbiegać od normalnego. Aby tak się stało, wystarczą pojedyncze wystrzały. Kiedy natomiast następuje kumulacja wybuchów i hałas jest znacznie większy, poziom stresu zwierzaków jest tak duży, że ich organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Taki stan może zagrażać nawet ich życiu.

Jeśli chodzi o objawy związane z silnym stresem, to w zależności od zwierzęcia można zaobserwować:

  • przyspieszoną akcję serca,
  • ślinotok,
  • drżenie mięśni,
  • paraliżujący strach,
  • chowanie się po kątach lub pod stół czy krzesła,
  • niekontrolowane oddawanie moczu,
  • niechęć do jedzenia.

Wymienione objawy mogą występować w mocniejszym lub lżejszym natężeniu. Wiele zależy od indywidualnych kwestii pupila – tego, jak bardzo jest odporny na huk, jak jest wychowywany oraz jego życiowych doświadczeń (dla przykładu psy, które były bite przez człowieka najczęściej są mniej odporne na stres).

Jak zapewnić odpowiednią opiekę pupilowi na czas sylwestra?

W okresie sylwestrowo-noworocznym zadaniem każdego właściciela zwierzęcia jest zapewnienie mu możliwie najlepszej ochrony przed intensywnym stresem. Osoby spędzające sylwestra poza domem powinny stworzyć pupilowi odpowiednie warunki. Można to zrobić poprzez:

Ci, którzy w sylwestra pozostają w domu powinni wykonać podobne czynności. Podstawą jest zasłonięcie okien i odwrócenie uwagi zwierzęcia od hałasu np. poprzez głośne nastawienie telewizora. Kiedy zwierzę jest zestresowane absolutnie nie powinno się go głaskać. Wszystko dlatego, że głaskanie jest oznaką pochwały i może wzmagać stresujące zachowanie pupila. Dodatkowo zawsze warto posiadać psie feromony w sprayu oraz środki farmakologiczne, które można podać w przypadku, kiedy inne metody nie okażą się pomocne.

 

Więcej na temat Sylwester stres Pies