Wieniec adwentowy na drzwi z bombkami
©satura_/Fotolia.com
Dom

Jak zrobić stroiki adwentowe na drzwi: tradycyjny wieniec i stroik z darów natury

Wieniec adwentowy na drzwi z bombkami
©satura_/Fotolia.com

Wieńce adwentowe ustawia się na stole lub wiesza na drzwiach wejściowych. Tradycyjny stroik na drzwi ma okrągły kształt, powinny się w nim znaleźć także rośliny iglaste i ozdoby. W wersji nowoczesnej stroik można wykonać z dowolnych materiałów, na przykład mchu i darów natury przyniesionych z lasu.

 

Adwent to w religii katolickiej okres, który zaczyna się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Z tego powodu wieńce adwentowe przygotowuje się i wiesza na drzwiach jeszcze w listopadzie.

Tradycyjny wianek adwentowy na drzwi: zrób to sam

Adwent to dla chrześcijan czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Wianki adwentowe, które wywiesza się w tym czasie na drzwiach, mają duże znaczenie symboliczne. Okrągły kształt i wiecznie zielone gałązki to nawiązanie do życia wiecznego i nieskończoności. Wianki na drzwiach zapraszają gości i informują o oczekiwaniu domowników na Boże Narodzenie. Samodzielne wykonanie takiego wieńca nie jest trudne. Potrzebujesz tylko kolistej podstawy (zrobionej z drutu, gąbki lub słomy), zielonych gałązek o długości 15-20 centymetrów, 4 lampek elektrycznych, ozdobnej wstążki i kawałka zielonego drutu. Możesz też dodać sezonowe dekoracje, na przykład szyszki, ozdobne figurki i kokardki. Wykonanie wieńca nie powinno zająć dłużej niż 60 minut:

 • Przygotuj pocięte gałązki dowolnego drzewa iglastego (dobrze sprawdzi się np. jodła, świerk, tuja, sosna, modrzew, jałowiec).
 • Za pomocą drutu przymocuj gałązki do okrągłej podstawy – zacznij w określonym punkcie i układaj rośliny w jednym kierunku. Wystające końcówki schowaj pod spód wieńca.
 • W tradycyjnym wieńcu powinny znaleźć się 4 świece. Jeśli chcesz powiesić stroik na drzwiach zewnętrznych, lepiej zastąpić je lampkami elektrycznymi lub światełkami LED. Przymocuj je solidnie do podstawy za pomocą drutu lub kleju.
 • Na górze stroika zawiąż pętlę z ozdobnej wstążki lub sznurka – będzie to zawieszka, na której powiesisz stroik na drzwiach.
 • Przed zawieszeniem wieńca możesz go dodatkowo ozdobić według własnych upodobań. Najbardziej popularne dekoracje adwentowe to jesienne liście, szyszki, jarzębina, kolorowe figurki, bombki i kokardki.

Oryginalny stroik adwentowy na drzwi: dary natury

Podstawą nowoczesnego stroika adwentowego na drzwi nie muszą być splecione rośliny iglaste. Ciekawe wieńce można wykonać także z wikliny, kawałków drewna, filcu, papieru, jesiennych liści, sztucznych kwiatów, papieru, a nawet guzików czy metalowych śrubek. Jedną z najbardziej oryginalnych propozycji jest wieniec zrobiony wyłącznie z naturalnych elementów: leśnego mchu, kory, szyszek, kasztanów, żołędzi, jarzębiny i suszonych owoców. Wieniec z darów natury jest niezwykle efektowny, ale również pracochłonny:

 • Okrągłą podstawę stroika wykonaj z giętkich gałęzi (np. leszczyny) lub wikliny.
 • Mech oczyść i lekko osusz. Bardzo ostrożnie przytwierdź go do obręczy za pomocą drutu. Jeśli mech będzie się kruszył i rozsypywał możesz go dodatkowo podkleić taśmą w paskach lub klejem z pistoletu.
 • Do gotowej podstawy przymocuj taśmą lub drutem kawałki kory i inne elementy ozdobne (szyszki, orzechy, owoce itp.).
 • Wieniec z darów natury możesz zawiesić na drzwiach za pomocą wstążki lub umieścić go bezpośrednio na gwoździu.

   

 • Lampion na roraty można wykonać samodzielnie ze słoika. Jak zrobić lampion na roraty.
 • Wykonywanie wieńca adwentowego należy zacząć od przygotowania stelaża z gałązek. Jak zrobić z dzieckiem wieniec adwentowy.
 • Stroik na Boże Narodzenie można wykorzystać jako gwiazdkowy prezent. Jak zrobić stroik z papieru krok po kroku

Więcej na temat akcesoria dekoracja wnętrz
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16