Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków
© Andrey Kuzmin/Adobe Stock
Dom

Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków

Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków
© Andrey Kuzmin/Adobe Stock

Żwirek dla kota to konieczność dla każdej osoby chcącej posiadać to zwierzę w domu, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Owszem, do kuwety można nasypać też zwykłego piasku, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie.

 

Zamiłowanie kotów do czystości jest powszechnie znane. Dotyczy ono także kwestii korzystania z kuwety. Długo nieposprzątana kuweta zmusi mruczka do oddawania swojej potrzeby w innym miejscu. Mimo że w naturze koty korzystają z piasku, to w mieszkaniu kompletnie się on nie sprawdza.

Czemu żwirek a nie zwykły piasek?

Podstawową funkcją żwirków jest pochłanianie brzydkich zapachów, a koci mocz należy do naprawdę bardzo intensywnych - nawet jeśli zwierzę jest wykastrowane. Zwykły piasek trzeba wymieniać bardzo często i w całości. W przypadku żwirku wyrzuca się jedynie zużytą część. Łatwo, szybko, przy pomocy łopatki. Ze względu na swoje właściwości żwirek pozwala kotu na korzystanie z kuwety kilkukrotne bez konieczności każdorazowego sprzątania, choć to uzależnione jest także od charakteru pupila. Nic natomiast się nie stanie, jeśli posprzątamy po jakimś czasie. Stosując żwirek, nie spotka nas niemiły zapach po wejściu do domu z pracy. Ale jaki żwirek wybrać?

Żwirki bentonitowe

Żwirek to bardzo indywidualna sprawa i nie chodzi wcale o upodobania właściciela. Twój kot może nie tolerować danego zapachu czy materiału, z którego jest zrobiony żwirek, (dany rodzaj może go np. uczulać). Zatem jeśli jeden z poniższych rodzajów nie będzie dla niego odpowiedni, wypróbuj inny. Najpopularniejsze są żwirki bentonitowe. Wyglądają jak jasny żwir. Formułuje on z moczu kulki, które łatwo łopatką oddzielić od pozostałej części żwirku. Ich zalety to:

  • dobre pochłanianie zapachów,
  • wydajność,
  • przystępna cena.

 

Wybierając ten rodzaj, należy pamiętać, aby zużyty żwirek nie wyrzucać bezpośrednio do toalety, a raczej do kosza na śmieci. Najlepiej też wcześniej wrzucić go do torebki foliowej, ponieważ, jeśli długo będzie leżał w koszu, zaczną się z niego wydobywać przykre zapachy. Żwirki bentonitowe mają różną wielkość granulek - mogą być grubsze lub drobniejsze.

Żwirki silikonowe

Wykonane są z silkatu i wyglądają jak potłuczone szkło. Z kolei w dotyku przypominają plastik. W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju nie oblepiają one kocich odchodów a gromadzą go wewnątrz granulek. Przy dłuższym użytkowaniu nabierają żółtego koloru, co nie wygląda zbyt estetycznie przy odkrytych kuwetach.

Żwirki drewniane

Jak sama nazwa wskazuje wykonane są z drewna. Zarówno zapachem, jak i wyglądem przypominają trociny. Są niezwykle wydajne - jedno opakowanie starczy na ponad miesiąc (przy posiadaniu jednego kota). Doskonale pochłaniają zapachy i w przeciwieństwie do poprzednich typów, można je wyrzucać w niewielkiej ilości do toalety. Niestety trociny mają tendencję do przylepiania się do łapek, przez co kot może roznosić je po mieszkaniu.

 

Więcej na temat zwierzęta domowe koty
Przeładuj

Oliwia i Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" nie są razem? Instagram mamy Łukasza wskazuje na coś innego...

zobacz 01:14