Masaż dla pupila – jak masować psa lub kota
© chendongshan/Adobe Stock

Głaskanie zwierzęcia połączone z masażem ma wiele zalet. Pozwala nie tylko uspokoić zestresowanego pupila, ale także ma szereg innych korzyści.

 

Nie tylko rehabilitacja jest wskazaniem do wykonywania masażu u psa lub kota. Dotyk nie tylko wzmacnia więź między właścicielem a zwierzęciem, ale przynosi także naszemu pupilowi wiele korzyści zdrowotnych.

Dlaczego warto masować kota lub psa?

Masaż zwierzęcia jest doskonałą okazją do tego, by zauważyć jakieś zmiany na jego ciele. Gdy bardziej się na nim skupiamy, łatwiej dostrzec jakieś zadrapania, rany czy guzki. Ponadto można wykryć kleszcze lub wszy.

 

Masaż pomaga odwrócić uwagę pupila od innych, nie lubianych przez niego zabiegów, np. obcinania pazurów u kota. Ważne jest też to, że podczas masażu wydzielana jest serotonina, czyli hormon szczęścia, a zwierzę się uspokaja, co w szerszej perspektywie pomaga np. zmniejszyć jego poziom agresji. Poza tym wpływa on na przepływ krwi i przez to poprawia kondycję skóry i gęstość sierści.

Masaż kota krok po kroku

Masowanie zaczynamy od końców łap. Kierujemy się w górę ku barkom i łopatkom. Masaż podobnie jak u człowieka wykonywany powinien być w kierunku serca. Wykonujemy go powolnymi, okrężnymi ruchami. Ważne, aby były one płynne.

 

Następnie możemy przejść do lekkiego ugniatania okolic kręgosłupa (nie masujemy samych kręgów!). Potem rolujemy fałdy skóry, usuwając z niej tym samym toksyny. Na koniec, gdy mięśnie są już rozgrzane, warto delikatnie zginać i wyprostowywać łapy oraz wszystkie palce. Masaż powinno kończyć oklepywanie.

Masaż psa - co trzeba wiedzieć?

Istnieje specjalna technika, która pozwala na wyjątkowo efektywny masaż psa. Jest to TTouch. Jest to metoda, która nie tylko obniża poziom stresu u zwierzęcia, ale też ma zwiększać u psa zdolność uczenia się. Naukowcy twierdzą, że technika masażu TTouch pozytywnie wpływa na eliminację niepożądanych u zwierzaka zachowań, typu: ciągnięcie smyczy, nerwowość, choroba lokomocyjna. Jak wykonać taki masaż?

Masujemy psa okrężnymi ruchami palców, jak też całej dłoni, tak jakbyśmy robili to zgodnie ze wskazówkami zegara. Czasem dla zwalczenia napięcia, dobrze jest zacząć wykonywać ruchy przeciwne. Masaż wykonujemy w równym tempie. Ruchy powinny opierać się na 1 i 1/4 obrotu.

 

Dowiedziono, iż ten rodzaj masażu pozwala psu nabrać pewności siebie w sytuacjach, kiedy np. odczuwa strach, przyzwyczaja zwierzę do innych zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga też walczyć z nadmiernym podnieceniem, agresją i objawami starzenia się psa.

 

Więcej na temat psy zwierzęta domowe