Buldog francuski ze smutną miną leży pod kocykiem.
©kozorog/Fotolia.com
Dom

Nosówka u psa – sposób zakażenia, rodzaje, objawy i leczenie

Buldog francuski ze smutną miną leży pod kocykiem.
©kozorog/Fotolia.com

Nosówka u psa to wirusowa choroba, która najczęściej kończy się śmiercią. Występuje w kilku typach: nieżytowym, ocznym, żołądkowo-jelitowym, skórnym, nerwowym oraz jako tzw. choroba twardej łapy. Objawy, takie jak wysoka temperatura, kaszel, wymioty, biegunka, ropna wydzielina z oczu i nosa pojawiają się w ciągu 3-7 dni od zakażenia.

 

Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie symptomów nosówki i natychmiastowe podjęcie leczenia. Wczesne wykrycie nosówki u psa daje szanse na wyzdrowienie. Niestety, w większości przypadków choroba ta kończy się bardzo poważnymi komplikacjami lub śmiercią.

Sposób zakażenia nosówką i rozpoznanie choroby

Źródłami zakażenia nosówką są chore zwierzęta. Wirus nosówki psów (CDV) jest obecny w ich ślinie, moczu, wydzielinie spojówkowej i nosowej. W wyniku kontaktu zdrowego, ale nieszczepionego psa z którąkolwiek z tych wydzielin, wirus zaczyna się rozprzestrzeniać po jego organizmie w bardzo szybkim tempie. Dostaje się do wszystkich narządów, krąży w układzie limfatycznym, dając objawy już po 3-7 dniach od zakażenia. Diagnozę (w przypadku niewystąpienia objawów) stawia się na podstawie badania laboratoryjnego komórek nabłonkowych, między 5. a 21. dniem od zakażenia.

Rodzaje i objawy nosówki u psa

Pierwszym, zauważalnym objawem świadczącym o rozprzestrzenianiu się wirusa po organizmie zwierzęcia jest bardzo wysoka temperatura wynosząca 40-41 stopni Celsjusza. Często zdarza się, że różne postaci choroby łączą się. Wyjątkiem jest nosówka nerwowa, której objawy pojawiają się samodzielnie lub po wystąpieniu objawów nosówki nieżytowej.

 

W zależności od postaci choroby obserwuje się następujące symptomy:

1. Nosówka nieżytowa:

 • wysoka gorączka,
 • surowiczy wyciek z nosa i spojówek,
 • niechęć do zabawy i aktywności,
 • biegunka.

Ze względu na łagodny i niespecyficzny przebieg, objawy te bywają często niezauważane lub bagatelizowane.

 

2. Nosówka płucna:

 • surowiczy, ropny lub krwisty wycieka z nosa,
 • zapalenie płuc – kaszel.

 

3. Nosówka żołądkowo-jelitowa:

 • biegunka i wymioty będące objawem zapalenia żołądka i jelit,
 • odwodnienie i poważne wychudzenie.

 

4. Nosówka oczna:

 • zapalenie spojówek i towarzyszący mu ropno-surowiczy wyciek,
 • owrzodzenie i perforacja rogówki.

 

5. Nosówka skórna:

na brzuchu, po wewnętrznej stronie ud oraz w okolicach oczu, na wargach i nosie pojawiają się ropne pęcherzyki, które z czasem zamieniają się w strupy.

 

6. Nosówka nerwowa:

objawy mogą mieć różny przebieg i nasilenie. Jest to uzależnione od stopnia uszkodzenia tkanki nerwowej i miejsca zmian. Często występującym powikłaniem jest padaczka. W nosówce nerwowej mogą wystąpić:

 • niedowład i porażenie kończyn, niezdarność przy poruszaniu się,
 • tiki i drżenia mięśni, szczególnie głowy i przodu ciała,
 • otępienie, zmiany zachowania i halucynacje.

Uszkodzenia neurologiczne mają trwały charakter i są nieuleczalne.

 

7. Choroba twardej łapy, to rzadko występująca, osobna postać nosówki u psów. Charakteryzuje się zgrubieniem opuszek łap i skóry nosa. Skóra w tych miejscach jest bardzo szorstka, sucha, twarda i popękana.

Leczenie nosówki

Największe szanse na uratowanie psa daje rozpoczęcie leczenia w początkowym stadium choroby. Po kontakcie pupila z potencjalnie chorym zwierzęciem, podaje się mu surowicę, która może zapobiec rozwojowi nosówki. W momencie pojawienia się ostrych i charakterystycznych dla danego typu nosówki objawów w większości przypadków dochodzi niestety do śmierci psa. Leczenie polega na łagodzeniu i niwelowaniu symptomów odpowiednimi preparatami, walce z wtórnymi infekcjami i wzmacnianiu uszkodzonego układu immunologicznego.

 • Terapia rozpoczyna się od podania psu leków przeciwgorączkowych.
 • Jeśli doszło do porażenia nerwowego lub padaczki, podaje się witaminy z grupy B, leki przeciwzapalne, neurotropowe oraz leki przeciwpadaczkowe. Zabiegi fizjoterapeutyczne są zalecane, gdy doszło do niedowładu kończyn.
 • Silne odwodnienie i wycieńczenie organizmu, spowodowane biegunkami i wymiotami łagodzi się podawaniem elektrolitów oraz preparatów przywracających prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. W przypadku skrajnego wycieńczenia organizmu stosowane jest odżywanie pozajelitowe i kroplówki.
 • Wtórne infekcje bakteryjne leczone są antybiotykami.

Bardzo ważna jest troskliwa i fachowa opieka, ustalenie diety i zapewnienie psu spokoju na czas rekonwalescencji.

Szczepienia psa przeciwko nosówce

Szczepienie to skuteczny sposób na uniknięcie zakażenia nosówką. Wykonuje się je u szczeniaków (zdrowych i wcześniej odrobaczonych) między 6. a 16. tygodniem życia. Po roku konieczny jest zastrzyk przypominający. Szczepienie psów na choroby zakaźne, powinno być wykonywane co dwa lata. Ma to na celu utrzymanie w organizmie zwierzęcia wysokiego poziomu aktywnych przeciwciał. 

 

Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30