dwa łóżka
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Dom

Samodzielne odświeżanie kołdry syntetycznej

dwa łóżka
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Jak często prać kołdrę?

Należy obiektywnie ocenić stopień zabrudzenia kołdry i przypomnieć sobie kiedy ostatnio była prana. Trzeba też wziąć pod uwagę cechy indywidualne użytkującej ją osoby, takie jak: potliwość, wiek, przebyte ostatnio choroby. Ponieważ dzieciom częściej niż dorosłym zdarzają się różnego rodzaju „wypadki” podczas snu, pranie ich kołderek powinno odbywać się średnio raz na 1 – 3 miesiące. Kołdry dla starszych dzieci i dorosłych można prać co 3-4 miesiące. Czas pomiędzy praniami znacznie wydłuża jej regularne wietrzenie. Wówczas kołdrę można wyprać raz na 4-5 miesięcy dla dzieci i 5-6 miesięcy dla dorosłych. Jeżeli użytkownik kołdry jest alergikiem silnie uczulonym na roztocza, wtedy kołdrę należy prać znacznie częściej – co 2-4 tygodnie.

Szukasz pralki w której będziesz mógł wyprać kołdrę? Zajrzyj na dostępne w Media Markt promocje.

Jak prać kołdrę w pralce? Pranie kołdry osoby uczulonej na roztocza

Przed rozpoczęciem prania kołdry należy przede wszystkim sprawdzić pojemność pralki, oraz to czy kołdra zmieści się do bębna i będzie mogła swobodnie poruszać się podczas prania. Z reguły w pralce o ładowności 5 kg można z powodzeniem wyprać średniej wielkości kołdrę. Zalecenia dotyczące prania zawsze umieszczone są przez producenta na metce wszytej w jeden z boków. Podawana jest tam maksymalna temperatura w jakiej należy prać. Jeżeli kołdra nie jest bardzo zabrudzona i wymaga tylko odświeżenia, nie jest konieczne pranie jej w maksymalnie dopuszczalnej temperaturze. Ustawienie termostatu na 40 stopni w zupełności wystarczy. Do prania kołder zaleca się stosowanie delikatnych detergentów. W przypadku prania kołdry osoby z alergią na roztocza pranie w temperaturze niższej niż 60 stopni nie ma sensu. Pasożyty te giną dopiero powyżej tej temperatury dlatego zaleca się pranie w 80-90 stopniach Celsjusza. Osoby z tego rodzaju alergią powinny mieć kołdry, które są przystosowane do prania w wysokiej temperaturze. Wypranie kołdry w temperaturze dużo wyższej od temperatury maksymalnej wskazanej na metce spowoduje jej zniszczenie.

Jak suszyć kołdrę upraną w pralce?

Ważne, aby po upraniu kołdra nie straciła swojej puszystości i miękkości. Pranie najlepiej zaplanować na ciepły słoneczny dzień. Jeżeli nie ma możliwości suszenia kołdry na zewnątrz, albo warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają, trzeba zadbać o to, aby rozwiesić ją w przewiewnym miejscu, najlepiej obok kaloryfera – jeżeli jest akurat sezon grzewczy. Aby pozbyć się nadmiaru wody trzeba kołdrę dwukrotnie odwirować. Suszenie w suszarce bębnowej powinno odbywać się w niezbyt wysokiej temperaturze, aby uniknąć zniszczenia włókien syntetycznych.

Więcej na temat sprzątanie pranie usuwanie plam
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43