Poinsecja – tradycyjne dekoracje na święta
© ralff_m/Adobe Stock
Dom

Poinsecja – jak wykonać świąteczne dekoracje z gwiazdą betlejemską?

Poinsecja – tradycyjne dekoracje na święta
© ralff_m/Adobe Stock

Poinsecja to kwiat, który większość z nas zna pod nazwą gwiazda betlejemska. Roślina ta bezsprzecznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, dlatego często wykorzystuje się ją przy tworzeniu różnego rodzaju dekoracji.

 

Gwiazda betlejemska to kwiat, który kwitnie zimą – wtedy, gdy ilość dziennego światła jest jak najmniejsza. Jej górne liście mają intensywnie czerwony kolor, tworząc bardzo ciekawy kontrast z zielonymi łodyżkami. Interesujący jest również kształt rośliny – kiedy patrzy się na nią z góry, liście układają się na kształt gwiazdy. Wszystkie te cechy sprawiają, że poinsecja jest rośliną, która idealnie wpisuje się w czas i atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska – jak wybrać idealny kwiat?

Już na początku grudnia wiele supermarketów i targowisk zapełnia się doniczkami i poinsecjami. Rośliny te są bardzo łatwo dostępne i zwykle dość tanie. Warto jednak poświęcić chwilę na ich wybór. Przede wszystkim, warto pamiętać, że gwiazdy betlejemskie, pomimo tego, że kwitną zimą, nie lubią zimna. Rośliny sprzedawane na świeżym powietrzu (np. na straganach) mogą być przemarznięte i szybko obumrzeć.

 

Z tego względu poinsecje warto kupować w kwiaciarniach lub sklepach. Po zakupie należy upewnić się, że kwiat jest odpowiednio zabezpieczony, by przetrwać drogę do domu – nawet kilka minut na mrozie może być dla niego zabójcze. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Liście gwiazdy betlejemskiej powinny być wolne od przebarwień i uszkodzeń, gęste, zdrowe i mocne.

Poinsecja jako bożonarodzeniowa dekoracja

Poinsecja to kwiat doniczkowy – nie ma możliwości, by umieścić ją w wazonie. Nie oznacza to jednak, że nie może ona stać się podstawą do stworzenia świątecznej dekoracji stołu. Oczywiście umieszczenie nieestetycznej doniczki na stole nie będzie dobrym pomysłem. Jednak odpowiednie jej ozdobienie wystarczy, by kwiat stanowił bardzo ciekawą dekorację. Jak to zrobić?

 

Przygotuj słoik (nieco większy od doniczki z rośliną) i ciasno owiń go włóczką w kolorze dopasowanym do pozostałych dekoracji świątecznych. Aby włóczka nie zsuwała się ze szkła, możesz przykleić ją przy pomocy kleju na gorąco. Następnie do włóczki możesz przymocować dowolne ozdoby – błyszczące wstążki, kształty wycięte z filcu, fragmenty gałązek z choinki. Umieść doniczkę w tak ozdobionym naczyniu.

 

Ozdobny słoik z poinsecją możesz wstawić do środka świątecznego stroika. Możesz postawić go na kilku gałązkach choinki, ustawiając obok kilka zapachowych świec. Inną możliwością jest wstawienie słoika z kwiatem do wiklinowego koszyka, wypełnionego szyszkami i sianem.

 

Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43