Kilka kolorowych koszul wisi na wieszaku.
©Sensay/Fotolia.com
Dom

Organizacja szafy: jak dobrze zagospodarować przestrzeń i przechowywać ubrania w małej szafie?

Kilka kolorowych koszul wisi na wieszaku.
©Sensay/Fotolia.com

Organizacja małej szafy, w przeciwieństwie do dużej garderoby, nie należy do najłatwiejszych zadań. W takim przypadku efektywne ułożenie ubrań, wymaga opracowania systemu, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Do organizacji małej szafy przydadzą się funkcjonalne organizery: wieszaki, pudełka i pojemniki.

 

Przed zabraniem się za układanie ubrań w małej szafie warto zrobić porządek i wyrzucić, oddać lub przeznaczyć na sprzedaż ciuchy, w których nie nosiło się przez ostatnie 12 miesięcy. Pozwoli to wyeliminować zbędne ubrania, a tym samym zaoszczędzić miejsce w szafie.

 

Podstawowe zasady przechowywania ubrań

 

Przed przystąpieniem do organizacji miejsca w małej szafie warto podzielić ubrania na te, które mają wisieć na wieszaku i na te, które mają być poukładane. Z reguły składa się: spodnie, krótkie spodenki, T-shirty, swetry (w szczególności cienkie, ponieważ są one najbardziej podatne na defasonowanie), koszulki na ramiączkach oraz sportowe ubrania. Natomiast na wieszakach powinny wisieć: żakiety, spódnice, sukienki, a także koszule. Wśród podstawowych zasad przechowywania ubrań, można wymienić:

  • wieszanie zapiętych koszul, swetrów i żakietów – zapobiega to ich pognieceniu się,
  • segregowanie ubrań według długości i kolorów – znacznie ułatwia to ich późniejsze odnajdywanie,
  • składanie na trzy – dzięki tej metodzie ubrania zajmują znacznie mniej miejsca, przechowywanie złożonych ubrań w szufladach i układanie ich pionowo, aby łatwo można było wyciągnąć potrzebną rzecz.

 

Gadżety, które ułatwiają przechowywanie rzeczy w małej szafie

 

Organizacja miejsca w małej szafie wymaga opracowania systemu, którego podstawowym elementem powinny być gadżety, pozwalające na zaoszczędzenie przestrzeni, a co za tym idzie zmieszczenie więcej ubrań. Ciekawą opcją są wielopoziomowe wieszaki, które pomieszczą więcej niż jedno ubranie. Dobrze sprawdzą się także te nietypowe, np. na paski, apaszki, buty, spódnice i sukienki. Oprócz tego warto wyposażyć się również w pudełka do przechowywania sezonowych akcesoriów, czapek, szalików i rękawiczek.

 

Slow fashion – mniej ubrań, ale za to lepszej jakości

 

małej szafy może być dużo łatwiejsza wówczas, gdy zrezygnujemy z nałogowego kupowania ubrań bez zwracania uwagi na ich jakość. Sprzyja temu idea slow fashion, która polega na świadomym kompletowaniu garderoby. Przekłada się to na rozsądne kupowanie ubrań i sprawdzanie ich składu materiałowego. Poza tym jednym z wyznaczników idei slow fashion jest posiadanie w szafie wyłącznie tych ubrań, z których korzysta się na co dzień.

Więcej na temat ubrania sprzątanie
Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10