©annaav/Fotolia
Dom

Jak skompletować podstawową wyprawkę dla kota?

©annaav/Fotolia

Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

 

Z małym kociakiem lub dorosłym kotem, którego przeszłości nie znamy, trzeba będzie odwiedzić weterynarza w celu szczepienia, sprawdzenia stanu zdrowia i odrobaczenia. Konieczny będzie zakup transportera lub szelek ze smyczą.

Miski dla kotów – jakie wybrać i gdzie je ulokować

Najlepiej kupić trzy miski: na karmę suchą, mokrą oraz na wodę lub mleko. Niektóre koty zamiast z miski, wolą pić z wanny, zlewu, brodzika lub szklanek czy kubków domowników. Po kilku dniach nowy mieszkaniec określi swoje preferencje, dlatego na początek lepiej kupić tylko dwie miski. Mogą być plastikowe lub ceramiczne. Miski blaszane, stalowe czy metalowe często nie sprawdzają się – szczególnie do płynów. Kot nie widzi tafli wody, dlatego ma opory przed napiciem się z takiego naczynia.

 

Miski najlepiej ulokować w kuchni. Wygodne miejsce jest np. pod ścianą. Najlepiej ustawić je tam, gdzie rzadko się chodzi, ale kot ma do niego łatwy dostęp. Miski dla kotów (szczególnie  dorosłych) mogą stać np. na parapecie lub na szafce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w domu jest też pies.

 

Kocie miski nie muszą być duże. Pojemność 0,3 ml będzie odpowiednia. Niektóre koty lubią jeść, wyjmując karmę łapką na podłogę. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas silikonowa lub plastikowa podkładka.

Kuweta i żwirek dla kota

Kot, pozostający przez cały czas w domu, będzie potrzebował kuwety. W zależności od tego, gdzie zostanie postawiona, można odpowiednio dobrać jej rozmiar. Koty potrafiące korzystać z kuwety załatwią swoje potrzeby w kuwecie nawet wtedy, gdy będzie ona przestawiana. Najlepszym miejscem na kuwetę jest toaleta. Wtedy trzeba pamiętać, by kot miał zawsze do niej dostęp – uchylone drzwi, wycięty w nich otwór lub np. wyjętą kratkę wentylacyjną w drzwiach. Kuweta nie powinna stać w pobliżu miski kota, a tym bardziej w miejscu, w którym domownicy spożywają lub przygotowują posiłki. Jest to niehigieniczne i nieestetyczne.

 

Jeśli bardzo zleży nam na nierozprzestrzenianiu się zapachów, możemy kupić kuwetę krytą z wkładem węglowym, który pełni funkcję pochłaniacza nieprzyjemnych woni. Pamiętajmy jednak, że koty bardzo płochliwe mogą mieć opory przed wchodzeniem do zadaszonej kuwety.

 

Najlepszy żwirek to ten, który można wyrzucać do toalety. Uważajmy na żwirki silnie aromatyzowane. Mogą uczulić zwierzę lub spowodować, że będzie załatwiać potrzeby poza kuwetą. Niezbędnym dodatkiem do kuwety jest łopatka.

Jak wybrać drapak dla kota

Drapak jest elementem koniecznym i obowiązkowym w kociej wyprawce. Najważniejsze, by był on w domu, zanim kot wybierze sobie miejsce, którego będzie używał do drapania. Dobry drapak powinien być przede wszystkim stabilny. Można kupić drapaki stojące lub drapaki do powieszenia na ścianie. Większość kotów lubi drapaki pionowe, optymalna wysokość takiego akcesorium to około 60 cm. Na rynku dostępne są drapaki sizalowe, słomiane, korkowe i drewniane. W roli drapaka sprawdzi się kawałek dobrze oszlifowanej deski (uwaga na drzazgi) lub drewniany pieniek.

 

Drapanie jest kotom potrzebne nie tylko do zrzucania wierzchniej otoczki pazurów z przednich łapek (w tylnych usuwają je zębami), ale również służy do ćwiczenia chowania i wysuwania pazurów oraz przeciągania się. 

Legowisko dla kota – czy jest potrzebne

Istnieje niebezpieczeństwo, że gdy do domu zostanie przyniesione legowisko, kot bardziej zainteresuje się opakowaniem, z którego zostało wyjęte. Mimo wszystko warto próbować – możliwe, że kot zaakceptuje pluszową budkę lub wygodny mięciutki kojec. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że pupil wybierze na miejsce snu łóżko, kanapę, parapet, lodówkę lub półkę z książkami. Dobrym rozwiązaniem jest położenie w wybranej przez niego lokalizacji poduszki lub miękkiego kocyka. 


Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30