Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia
Dom

Najważniejsze zasady pielęgnacji kota: czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel

Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

 

Przedmioty potrzebne do pielęgnacji kota

Do pielęgnacji każdego mruczka będą potrzebne:

  • gęsty grzebień,
  • w przypadku kota długowłosego - rzadki grzebień do wyczesywania poplątanego futra,
  • cążki do obcinania pazurów,
  • waciki do przemywania oczu,
  • patyczki do czyszczenia uszu,
  • preparat przeciw pchłom,
  • ewentualnie szampon dla zwierząt i ręcznik do osuszania kota.

Pielęgnacja kocich pazurów

Zapewnij swojemu kotu drapak, aby na bieżąco mógł ścierać swoje pazury. Oprócz tego zwierzęciu regularnie skracaj pazury. Aby to zrobić, należy unieruchomić kota i wysunąć mu pazur przez naciśnięcie na dół i górę palca. Obetnij białą/przezroczystą część paznokcia. Uważaj na różową część pazura. To żywa, ukrwiona i unerwiona tkanka, która będzie krwawić po przecięciu.

 

Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurków już od małego. Zwierzęta nie lubią tego momentu pielęgnacji, dlatego dobrze jest je oswoić jak najszybciej. Przed pierwszym obcięciem pazurów warto zobaczyć, jak robi to osoba doświadczona, np. lekarz weterynarii.

Pielęgnacja oczu u kota

Sprawdzaj codziennie lub co kilka dni, jak wyglądają kocie oczy. Zwróć uwagę na obecność wydzieliny – jeśli ją zauważysz, usuń ją wacikiem zwilżonym ciepłą wodą, solą fizjologiczną bądź herbatą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, łzawienia bądź dużej ilości wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Czyszczenie uszu u kota

Uszy możesz wyczyścić kotu, kiedy zauważysz dużą ilość woskowiny w ich wnętrzu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ możesz zwiększyć produkcję wydzieliny.

 

Pielęgnację uszu ułatwią płyny do czyszczenia, które można kupić w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym. Tego typu specyfik rozpuszcza zanieczyszczenia, które z łatwością można usunąć patyczkiem.

 

Kiedy w kocim uchu zauważysz strup, wydzielinę o niepokojącym kolorze lub zaczerwienienie, interweniuj. Wybierz się ze swoim pupilem do lekarza.

Pielęgnacja zębów u kota

Przyzwyczajaj swojego kota do zaglądania mu do jamy ustnej. Po takim samodzielnym przeglądzie stanu zębów i dziąseł możesz go nagrodzić smakołykiem.

 

Niektórzy myją swoim kotom zęby specjalną szczoteczką bądź patyczkiem owiniętym miękką tkaniną bądź gazą. Do mycia zębów koniecznie należy używać pasty przeznaczonej dla zwierząt. Pasta dla ludzi może zaszkodzić kotu.

 

Jeśli nie chcesz czyścić kotu zębów, podawaj mu suchą karmę w postaci dużych chrupek, która naturalnie oczyści mu zęby w czasie jedzenia.

 

Kamień nazębny, który może pojawić się u twojego pupila, usuwa się w gabinecie weterynaryjnym. Ten zabieg może niestety podrażnić dziąsła, dlatego lepiej regularnie dbać o zęby kota.

Czesanie kotów krótko- i długowłosych

Koty krótkowłose możesz czesać kilka razy na miesiąc. Tę czynność warto wykonywać nieco częściej, kiedy koty linieją i zmieniają futro. Dobrze jest pomóc w ten sposób kotu, ponieważ dzięki temu połknie on mniej włosów w trakcie codziennej higieny futra. Zwierzę powinno mieć dostęp do trawy. Pomaga mu się to pozbyć kłębków połkniętej podczas mycia sierści.

 

Długowłosego kota czesz nawet codziennie. Inaczej na jego futrze mogą pojawić się kołtuny, które trzeba będzie wyciąć.

 

Koty domowe i krótkowłose, szczególnie te przebywające w domu, nie potrzebują kąpieli. Długowłose zwierzęta nie są niestety w stanie odpowiednio oczyścić swojej sierści. 


 

Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49