Maltańczyk z kokardą na białym tle
©Natalia Chircova/Fotolia.com
Dom

Rasy i charakterystyka najpiękniejszych psów z długim włosem

Maltańczyk z kokardą na białym tle
©Natalia Chircova/Fotolia.com

Psy z włosem, które są piękne i przyjaźnie nastawione do człowieka, to np. śnieżno-biały maltańczyk, czuły coton de tulear oraz wymagający wyrafinowanej pielęgnacji i dostojny chart afgański. Utrzymanie długiej sierści w doskonałej kondycji to duże wyzwanie dla właścicieli. W przypadku niektórych ras konieczne są też częste wizyty u groomera, czyli psiego fryzjera. Pamiętajmy o tym, decydując się na tego typu pupila.

 

Psy długowłose często kojarzone są ze specyficznym i wyjątkowo intensywnym tzw. psim zapachem oraz kłopotliwym linieniem. Tych cech nie ma, uważany za psa hipoalergicznego, owczarek francuski briard. Co prawda zrzuca sierść, ale zdecydowanie mniej obficie niż przedstawiciele innych długowłosych ras.

Najpiękniejsze i najbardziej przyjazne człowiekowi małe psy długowłose

Niewielkich rozmiarów piesek, którego długie włosy stanowią ozdobę, to idealny kompan dla dzieci oraz osób uwielbiających ciągłe towarzystwo pupila.

 

  • Maltańczyk to bardzo wesoły i energiczny pies. Jego włosy są bardzo długie, geste, proste, śnieżno-białe i niesamowicie lśniące. Przepada za dziećmi. Doskonale funkcjonuje zarówno na wsi, jak i w mieście. Maltańczyk nie linieje, dlatego konieczne jest codzienne, dokładne wyczesywanie sierści.

 

  • Shih tzu jest bardzo inteligentny, rodzinny i wesoły. Lubi towarzystwo ludzi, w tym również dzieci. Nie wymaga częstego i intensywnego ruchu, dlatego to doskonały przyjaciel dla osób starszych. Aby nie dopuścić do powstania kołtunów i sfilcowania pięknej, długiej, sierści konieczne jest codzienne czesanie shih tzu. Tę rasę charakteryzują bardzo wrażliwe oczy i uszy, które wymagają również odpowiedniej pielęgnacji.

 

  • Lhasa apso to psi domator. Uwielbia obserwować innych domowników. Lubi też spacery, dlatego jest idealnym towarzyszem dla osób aktywnych. Jego sierść będzie idealnie błyszcząca, jeżeli na czesanie zostanie mu poświęcone minimum 10 minut dziennie. Bardzo ważne jest, aby sierść przed rozczesywaniem delikatnie spryskać wodą. Czesanie na sucho łamie delikatny włos.

 

  • Yorkshire terrier jest bardzo oddany przyjaciel, który kocha swojego właściciela. Ze względu na całą gamę akcesoriów do podpinania opadającej na oczy grzywki, yorki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników żywych, psich maskotek. Jego długa sierść wymaga codziennej pielęgnacji. Przycinanie lub upinanie grzywki jest nie tylko pełnym uroku, ale również koniecznym zabiegiem.

Przyjazne człowiekowi najpiękniejsze duże i średniej wielkości rasy psów długowłosych

  • Chart afgański (afghan hound) to psi arystokrata. Dostojny, smukły, wysoki o długiej, prostej sierści. Psy tej rasy są bardzo dominujące, dlatego należy postępować z nimi w odpowiedni sposób. Włos charta afgańskiego często i bardzo szybko się kołtuni, dlatego trzeba poświęcić wiele uwagi i czasu na jego pielęgnację. Oprócz codziennego czesania, psy tej rasy powinny być kąpane raz w tygodniu, a w okresie zmiany sierści, nawet co drugi dzień.

 

  • Bearded collie to bardzo inteligentny i posłuszny pies, który uwielbia wyzwania i ciężką pracę. Łatwo go wyszkolić, wymaga częstych i obfitujących w zabawy spacerów. Ta rasa jest idealna dla osób, które nie lubią nudy i ceniących aktywne formy spędzania czasu. Bearded collie nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy dokładnie wyczesać go raz na tydzień, a jego długie i bardzo gęste włosy będą w doskonałej kondycji. Zbyt częste czesanie może osłabiać sierść.

 

  • Owczarek staroangielski (Bobtail) jest bardzo czujny, ale nie agresywny, ani szczekliwy. Jego bardzo łagodny temperament i zrównoważenie czynią go idealnym kompanem małych dzieci. Bobtail wymaga czasochłonnej pielęgnacji, polegającej na codziennym wyczesywaniu bardzo bujnej sierści i częstych kąpieli.

 

  • Owczarek niemiecki długowłosy jest bardzo oddany, energiczny, radosny i wierny swojemu właścicielowi. Rasa ta charakteryzuje się długą i miękką sierścią, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ważne jest czesanie raz w tygodniu w okresie linienia, czyli przez około 2 miesiące w roku.

 


Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47