Kobiece stopy w różowych baletkach
© Yakobchuk Olena/Adobe Stock
Dom

Jak przyjemnie spędzić wieczór? Wizyta w teatrze – jakie są najpiękniejsze spektakle baletowe?

Kobiece stopy w różowych baletkach
© Yakobchuk Olena/Adobe Stock

Jeśli masz ochotę na spędzenie wieczoru w teatrze, warto wybrać się na spektakl baletowy. Historia opowiedziana za pomocą tańca i muzyki klasycznej to niezapomniane wrażenia wizualne, słuchowe i estetyczne. Świetna sztuka potrafi wywołać szereg emocji: zachwyt, wzruszenie, śmiech i poruszenie. Pobudza do myślenia i rozważań, uwrażliwia i otwiera na piękno.

 

Historia baletu

 

Balet powstał we Włoszech w okresie renesansu. W początkowym okresie był widowiskiem dworskim składającym się z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. Pierwszym uznanym spektaklem baletowym został  Komiczny Balet Królowej”, wystawiony w 1561 r. przez Katarzynę Medycejską. Na przestrzeni dziejów balet rozwijał się i przybierał różne formy. Centrum baletu w drugiej połowie XIX wieku stała się Rosja. Stworzono tam nowy gatunek – balet-divertissement. Współczesny balet korzysta ze wzorców szkoły rosyjskiej, jednocześnie cały czas się rozwija i ewoluuje.

 

Tak, jak w każdym gatunku sztuki, tak i w balecie istnieją klasyki, które warto znać. Poniżej przedstawiamy listę trzech spektakli, na które możesz wybrać się z rodziną i przyjaciółmi.

 

“Jezioro Łabędzie”

 

Prapremiera legendarnego „Jeziora Łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj w 1877 roku. To 4 aktowa historia miłości między Odettą a Zygfrydem. Zły duch przemienił dziewczynę w łabędzia. Jedynie prawdziwe, szczere uczucie jest w stanie przywrócić Odettę do ludzkiej postaci. Jak potoczą się losy dwojga zakochanych? Czy dobro zwycięży? Tego dowiesz się, oglądając zachwycający spektakl skomponowany przez Piotra Czajkowskiego.

 

“Dziadek do orzechów”

 

To widowisko baletowe zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci. Historia została ukazana w 2 aktach. Muzykę do niej stworzył Piotr Czajkowski. Libretto powstało na podstawie powieści E.T.A. Hoffmana. Akcja rozpoczyna się w wieczór wigilijny. Podczas przyjęcia Klara i jej brat otrzymują prezenty. Dziewczynka dostaje dziadka do orzechów. Po kolacji zasypia, trzymając lalkę w objęciach. Przenosimy się z Klarą w świat marzeń sennych, w którym zabawki ożywają. Dziadek do orzechów przemienia się w księcia i walczy z Królem Myszy. Później razem z Klarą odbywają magiczną podróż pełną urzekającego tańca do Krainy Śniegu i Królestwa Kwiatów.

 

“Śpiąca królewna”

 

Prapremiera “Śpiącej Królewny” odbyła się w 1890 r. w Sankt Petersburgu. Treść baletu została zaczerpnięta z baśni Charlesa Perraulta. Składa się z trzech aktów. Opowiada historię miłości między uśpioną przez Wróżkę Bzu królewną a księciem. Muzykę do niej napisał Piotr Czajkowski. Balet zachwyca przepychem, bogactwem form i rozmachem. Zaczaruje każdego – zarówno najstarszych, jak i najmłodszych widzów.

 

Więcej na temat randki
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47