Dwa koty jedzą karmę z misek.
@dmitrimaruta/Fotolia.com
Dom

Miski dla kota: plastikowe, ceramiczne, metalowe i podwójne - którą wybrać?

Dwa koty jedzą karmę z misek.
@dmitrimaruta/Fotolia.com

Miski dla kota są wykonane z różnych tworzyw: plastiku, metalu lub np. ceramiki. Warto zwrócić uwagę na to, czy mają antypoślizgową podkładkę pod spodem. Istotna jest też łatwość czyszczenia misek.

 

Miska dla kota powinna zmieścić dzienną porcję karmy - suchej lub mokrej. Pojemnik na wodę musi być dość szeroki i najlepiej płaski. Koty nie lubią bowiem dotykać wrażliwymi wibrysami (wąsami) brzegów miski.

Plastikowe miski dla kota

Zaletą plastikowych misek dla kota jest to, że nie można ich stłuc. Są lekkie i łatwo dostępne. Można je kupić w bardzo wielu kolorach. Niektóre plastikowe miski mają pod spodem gumową część, dzięki czemu się nie ślizgają. Miski bez gumowej podkładki łatwo przesuwają się po podłodze i utrudniają kotu jedzenie Zwierzę może przez to wyjmować jedzenie poza miskę i brudzić podłogę. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, z jak mocnego tworzywa są wykonane miski. Ważne jest też, czy plastik został przebadany pod kątem toksyczności i czy został dopuszczony do kontaktu z żywnością. Informacja o rodzaju plastiku wykorzystanego do produkcji opakowania znajduje się na misce. Do przechowywania żywności można używać pojemników z cyfrą 2 (wykonanych z HDPE) i 5 (zrobionych z PP). Plastikowe miski są bardzo tanie – znajdziemy je w cenie poniżej 10 zł.

Ceramiczna miski dla kota

Miski ceramiczne są cięższe i stabilniejsze w porównaniu z plastikowymi, dzięki czemu kot nie przesunie ich tak łatwo. Można ich użyć nie tylko do podawania jedzenia, ale też do nalewania wody. Są łatwe do czyszczenia. Niestety łatwo się tłuką i mogą być niebezpieczne dla małych kotów, które przesuwają naczynia w trakcie jedzenia. Potłuczona miska może skaleczyć zwierzę. Kolejnym niebezpieczeństwem w przypadku misek porcelanowych jest to, że same się kruszą z biegiem czasu. Dodatkowo ślizgają się po podłodze. Ceramiczne miski lepiej kupować dla starszych kotów. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że je zbiją. Warto też do miski dokupić podstawkę antypoślizgową. Miski z ceramiki kosztują w granicach 10-20 zł.

Metalowa miski dla kota

Metalowe miski mają zwykle jeden kolor. Są łatwe w czyszczeniu i lekkie. Są również trwałe, nie można ich zbić i trudno wyszczerbić ich brzegi. Woda w metalowej misce dłużej pozostaje świeża. To zachęci do picia wody koty, które za tym nie przepadają. Można kupić naczynia z gumową podstawką, która zapobiega przesuwaniu się. W sprzedaży są też dostępne miski, które można przykręcić do podłogi. Koszt metalowej miski to 7-30 zł. Większe miski mają wyższą cenę.

Metalowo-plastikowe miski dla kota

Miski dla kota wykonane z metalu i plastiku mają obudowę wykonaną z plastiku i wyjmowany środek. Kot je z metalowej części. Są lekkie, łatwe do wyczyszczenia i trudno je uszkodzić. Dwuczęściowe miski dla kota kosztują w granicach 20 zł.

Podwójne miski dla kota

Podwójna miska to dwa połączone na stałe pojemniki na jedzenie. Można ją przeznaczyć na suchą i mokrą karmę. Nie należy natomiast nakładać karmy do jednej komory, a do drugiej wlewać wody. Koty chętniej piją z miski, która nie stoi przy naczyniu z karmą. Podwójne miski można kupić za około 30 zł.

Automatyczny podajnik na jedzenie dla kota

Automatyczny podajnik na jedzenie sprawdzi się w domach, w których właścicieli zwierzęcia nie ma w domu przez wiele godzin. Dzięki takiej misce kotu nie zabraknie jedzenia podczas nieobecności domowników. Pojemniki tego typu mogą zmieścić nawet 3 kg karmy. Podajnik na jedzenie to wydatek rzędu od 150 do nawet 500 zł. Cena zależy od wielkości urządzenia i ilości znajdujących się w nim komór, do których trafia jedzenie.

 

Więcej na temat zwierzęta domowe koty
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30