Grupa przyjaciół spędza czas w kinie.
©StockPhotoPro/Fotolia.com

Najlepsze filmy 2016 roku to z pewnością „Dziewczyna z portretu” - opowieść o zmianie płci oraz „Pokój”, który opisuje historię dziecka więzionego od urodzenia. Do ciekawych produkcji należą też „Joy” - historia o dążeniu do marzeń mimo przeciwności oraz „Ostatnia rodzina”, opowiadająca zdumiewające losy rodziny Beksińskich.

 

Rok 2016 był bogaty w świetne produkcje zarówno amerykańskie, jak i polskie. Powstały piękne historie biograficzne, trudne dramaty oraz prześmieszne komedie.

„Joy” – amerykański dramat o spełnianiu marzeń

„Joy” to prawdziwa historia o kobiecie zmagającej się z trudnościami życia codziennego. Joy (Jennifer Lawrence) musi znosić wiecznie poirytowanego ojca (Robert de Niro), opiekować się schorowaną matką (Virginia Madsen), spłacać kredyt i do tego dbać o swoje dzieci. Dziewczyna jest tak wyczerpana, że jedyne o czym marzy, to porządnie się wyspać. Pod wpływem impulsu, zaczyna projektować nowy model mopa, dzięki czemu staje się milionerką. Jest to po części komedia i dramat obyczajowy o ludzkich emocjach. Zdobywczyni Oscara, Jennifer Lawrence, stworzyła wiarygodną i budzącą zaufanie postać. Podczas seansu, widz odczuwa tyle samo radości z sukcesu, co goryczy porażki.

„Dziewczyna z portretu” – film biograficzny o kontrowersyjnej parze artystów

„Dziewczyna z portretu” opowiada historię małżeństwa artystów, których miłość jest wystawiona na niezwykle trudną próbę. Einar (w tej roli rewelacyjny Eddie Redmayne) pewnego dnia decyduje się na operację zmiany płci. Przy wsparciu żony (Alicia Vikander), artysta zostaje jedną z pierwszych na świecie kobiet transgender. Co więcej, przyjaciel Einara z dzieciństwa wplata się do tej nieprzeciętnej relacji, tworząc trzyosobowy związek. Reżyser takich hitów, jak „Les Miserables: Nędznicy”, czy „Jak zostać królem” stara się odpowiedzieć na pytanie: co zrobić gdy osoba, którą się kocha, chce się zmienić. Najlepsze filmy biograficzne, takie jak „Dziewczyna z portretu”, ukazują prawdziwe emocje i trudne wybory. Genialne popisy aktorskie i subtelność scen pozwalają lepiej zrozumieć znaczenie odwagi, przyjaźni i miłości.

„Pokój” – dramat o utracie wolności

Najlepsze dramaty ukazują skomplikowane emocje bohaterów w trudnych sytuacjach życiowych. Takim filmem jest „Pokój” - opowieść o chłopcu, który od urodzenia mieszka zamknięty w niewielkim pomieszczeniu. Dziecko jest przekonane, że cały świat mieści się w czterech ścianach pokoju, który zamieszkuje. Wraz ze swoją matką, od 6 lat są więzieni przez człowieka, który każe się nazywać Big Nick. Aby się wydostać, kobieta wymyśla ryzykowny plan ucieczki. Film momentami przypomina trzymający w napięciu thriller. Nominowany do Oscara obraz pod przykryciem prostych historii, opowiada niezwykle trudne dramaty życiowe. Jest to przekaz dosyć prosty w odbiorze, któremu jednocześnie nie można odmówić głębokiego przesłania. Reżyser pokazuje znaczenie wolności dla człowieka oraz konsekwencje jej utraty.

„Ostatnia rodzina” – film biograficzny o relacjach rodzinnych

„Ostatnia rodzina” to polski film opowiadający dramatyczne losy rodziny Beksińskich. Akcja rozpoczyna się w 1977 roku, gdy Tomasz – syn znanego malarza Zdzisława Beksińskiego wprowadza się do nowego mieszkania w Warszawie. Zdzisław Beksiński wraz ze swoją żoną, matką i teściową mieszkają w pobliżu, dzięki czemu wszyscy mają bliskie, aczkolwiek trudne relacje. Nadopiekuńcza mama stale martwi się o Tomasza, który ma powracające myśli samobójcze. Głowa rodziny, słynny malarz, nieustannie oddaje się sztuce. Artysta podpisuje umowę z francuskim handlarzem dzieł sztuki, a Tomasz dostaje pracę w Polskim Radiu. To jednak nie zmienia sytuacji rodziny, nad którą krąży fatum. Film pokazuje Beksińskich wielkich, a zarazem małych. Bohaterowie grają tak realistycznie, że momentami widzowie mają wrażenie, że oglądają film dokumentalny. Produkcja wspaniale oddaje klimat życia bohaterów, przez co widz ma szansę wejść w świat tej zdumiewającej rodziny i poczuć wraz z nimi elementy buntu, depresji i miłości.

 

Więcej na temat miłość psychologia rodziny