Kobieta siedząca tyłem czyta książkę
© sianstock/Adobe Stock
Dom

Bestsellery książkowe literatury kobiecej. Co warto przeczytać?

Kobieta siedząca tyłem czyta książkę
© sianstock/Adobe Stock

Literatura kobieca to książki nie tylko o miłości. Chociaż wątek romansowy jest w nich zazwyczaj mocno rozbudowany, to ma ona za zadanie nie tylko nas bawić, ale też uczyć i wzruszać. Często porusza ważne tematy społeczne, które możemy odnieść także do współczesnych czasów.

 

Jeśli masz wolny wieczór i chcesz go spędzić w przyjemny sposób, warto jest usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem ciepłej herbaty w rękach i oddać się lekturze. Literatura obyczajowa zabierze Cię do świata wielkich uczuć, marzeń, zabawnych perypetii i wzruszających historii. Poniżej przedstawiamy kilka bestsellerów książkowych, do których warto wracać.

 

“Duma i uprzedzenie” Jane Austen

 

Nieśmiertelna klasyka, którą od kilku pokoleń uwielbiają wszystkie kobiety. Pokazuje, w jaki sposób pieniądze i pozycja społeczna rządzą światem. Powieść przedstawia świat oparty na konwenansach, w którym rozsądek zazwyczaj wygrywa walkę z sercem. To historia płomiennego uczucia między Elżbietą Bennet i Panem Darcym, w której jednak nie rozum a miłość bierze górę nad oczekiwaniami rodziny i presją społeczeństwa.

 

“Rozważna i romantyczna” Jane Austen

 

To pierwsza powieść tej autorki, która podobnie jak “Duma i uprzedzenie” doczekała się adaptacji filmowych. Akcja rozgrywa się w Anglii u schyłku XVIII w. Ukazuje historię losów Pani Dashwood i jej trzech córek, z których dwie - Elinor i Marianne to panny na wydaniu. Austen skonstruowała postaci tak różne od siebie, które jednak pragną tego samego - prawdziwego uczucia.

 

“Wichrowe wzgórza” Emily Bronte

 

Powieść opisuje siłę burzliwego uczucia, jakie łączy Cathy i Heathcliffa. Niestety w ich przypadku, to rozsądek wygrywa pojedynek z sercem i Cathy wychodzi za mąż za innego mężczyznę. Targany sprzecznymi emocjami Heathcliff pragnie zemsty, a pragnienie to przesłania mu cały świat. Miłość między tą parą nie przynosi im nic poza rozczarowaniem, bólem i żalem. Namiętność niemożliwa do spełnienia z powodu konwenansów społecznych, ostatecznie doprowadza do tragedii.

 

“Służące” Kathryn Stockett

 

To najnowsza ze wszystkich przedstawionych powieści. Akcja książki toczy się w latach 60. XX w. na Południu Ameryki. Główny wątek koncentruje się wokół problemu rasizmu i walki z ówczesnymi stereotypami. Jednak książka niesie wiele uniwersalnych prawd: o sile zjednoczenia, odwadze, potędze przyjaźni i szacunku. Podczas czytania wywołuje w nas wiele emocji: śmiech, złość, bunt, niezgodę, wzruszenie i wiarę w to, że zmiany na lepsze są możliwe.

Więcej na temat Książki
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzegorz Bardowscy planują drugi ślub! Tylko nam zdradzili, dlaczego!

zobacz 02:17