Pies śpi przed domem
©midobun2014/Fotolia.com
Dom

Przyczyny linienia psa i sposoby pielęgnacji sierści w czasie jej nadmiernego wypadania

Pies śpi przed domem
©midobun2014/Fotolia.com

Linienie psa występuje zazwyczaj dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Gubienie sierści ma na celu przygotowanie psa na zmianę temperatury. Zimą futro jest gęstsze i grubsze, a latem lżejsze. W czasie „wymiany” sierści na nową, ważne, aby odpowiednio ją pielęgnować poprzez np. częste czesanie. Warto też zadbać o dietę psa i w czasie linienia wzbogacić ją np. o nienasycone kwasy tłuszczowe. 

 

U krótkowłosych psów, np. bokserów, linienie występuje praktycznie przez cały rok, ale nie jest intensywne. Inne rasy, które gubią sierść w minimalnych ilościach (praktycznie wcale) to, np. terier australijski, foksterier szorstkowłosy, sznaucer olbrzym, maltańczyk, hiszpański pies wodny.

Przyczyny gubienia sierści przez psa

Linienie psa to naturalny proces wymiany sierści: jesienią – na cieplejszą zimową oraz wiosną – na mniej ciepłą, letnią. W ten sposób pupil dostosowuje się do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. U niektórych ras psów, np. bokserów, gubienie sierści odbywa się przez cały rok, ale w małych ilościach. Jeszcze inne rasy, np. maltańczyki, nie linieją praktycznie w ogóle. Zdarza się, że przyczyną gubienia sierści jest choroba, wtedy pies mocno się drapie, na ciele tworzą się rany i zaczerwienienia. Alergia pokarmowa lub dieta uboga w witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk też może być przyczyną linienia. Wówczas na futrze może pojawić się łupież. Niektóre psy zrzucają sierść ze stresu. Silnym przeżyciem dla czworonoga może być np. nowy dom, a co za tym idzie zmiana otoczenia.

Pielęgnacja futra w czasie linienia psa

W czasie linienia istotne jest zadbanie o sierść, adekwatnie do jej rodzaju. Rasy z dłuższym włosem wymagają częstszych kąpieli i czesania. Psy z krótszymi włosami można przeczesać furminatorem, czyli specjalnym narzędziem do zbierania martwego włosia. U psów szorstkowłosych stosuje się zabieg trymowania psa (do wykonania w domu lub w pism salonie fryzjerskim). Sierść czesze się zawsze w kierunku zgodnym z jej wzrostem. W sklepie zoologicznym można dostać szczotki i grzebienie przeznaczone do konkretnego rodzaju sierści. Szczotkowanie nie tylko usuwa wypadającą sierść ale przy okazji jest przyjemnym masażem dla czworonoga. Warto pamiętać, aby przed czesaniem psów z bardzo długą sierścią lekko ją zwilżyć, np. preparatem ułatwiającym rozczesywanie.

Psia dieta na zdrową i lśniącą sierść

Odpowiednio zbilansowana dieta, np. bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, zapewni psu zdrową i lśniącą sierść oraz wzmocni układ odpornościowy. Wystarczy codziennie do psiej karmy dodać oliwę z oliwek lub olej z lnu. Na kondycję skóry dobrze wpływa metionina i cystyna – odpowiedzialne za prawidłową budowę włosa. Witamina H, czyli biotyna odżywia komórki włosów, przez co są mocne i zdrowe. 

 

Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30