Czerwone róże rosną w ogrodzie.
©ajayfotograffia/stock.adobe.com
Dom

Intensywnie pachnące kwiaty ogrodowe mogą umilać wypoczynek na świeżym powietrzu

Czerwone róże rosną w ogrodzie.
©ajayfotograffia/stock.adobe.com

Warto mieć kwiaty ogrodowe o silnym zapachu, jak piwonia i konwalia, by późną wiosną i latem móc się relaksować w ogrodzie dzięki roztaczającemu się wokół niepowtarzalnemu aromatowi. Intensywnie pachnące rośliny należy sadzić w sposób dobrze przemyślany.

 

Rośliny o intensywnych zapachach mogą być wykorzystywane do aromaterapii. Niektóre kwiaty ogrodowe dostarczają jednocześnie doznań węchowych i wzrokowych, np. róże czy piwonie. Rośliny o intensywnych zapachach znane z ogródków wykorzystuje się m.in. w przemyśle perfumeryjnym jako składniki perfum.

 

Intensywnie pachnące kwiaty – wybór

 

Kwiaty ogrodowe o silnym zapachu warte uwagi ze względu na estetyczny wygląd i niepowtarzalny aromat to:

  • piwonia – o dużych, najczęściej różowych lub białych, intensywnie pachnących kwiatach, kwitnie od maja do czerwca,
  • róże – silnie pachnące są zwłaszcza gatunki pnące oraz takie, które rosną w formie krzewów, warte uwagi są też róże wielkokwiatowe; róże kwitną w zależności od gatunku i odmiany od czerwca nawet do pierwszych przymrozków,
  • konwalia – ma drobne, zwykle białe kwiatki w kształcie dzwoneczków i stosunkowo duże, dekoracyjne liście, mocno pachnie, kwitnie w maju,
  • lilak i jaśminowiec – krzewy o kwiatach białych, różowych lub fioletowych i białych, intensywnie pachnących, kwitną w maju i w czerwcu.

 

Rośliny ogrodowe rosną szybciej i kwitną dłużej i bardziej obficie, jeśli są regularnie nawożone i przycinane.

 

Miejsca, w których najlepiej w ogrodzie sadzić intensywnie pachnące rośliny

 

Kwiaty ogrodowe wydzielające mocny zapach, takie jak konwalie, jaśminowce, lilaki czy piwonie, najlepiej sadzić w pobliżu miejsc wypoczynku, czyli nieopodal balkonów i tarasów. Planując nasadzenia, warto zachować taką odległość od miejsc służących rekreacji, by zapach nie był przytłaczający.

 

Woń kwiatów unosząca się w miejscu relaksu nie stanie się uciążliwa, jeśli nie będzie zbyt intensywna. Żeby o to zadbać, wystarczy pachnące kwiaty ogrodowe sadzić w małych grupach lub pojedynczo. Zależy to też od rozmiaru rośliny. Jaśminowiec, lilak i róże pnące doskonale sprawdzają się do pojedynczych nasadzeń (jako tzw. solitery), konwalia zaś najlepiej wygląda i rośnie w kępach po kilkanaście sztuk. Piwonie i pojedyncze róże można sadzić na oba sposoby, dbając o to, by wpasowywały się w kompozycję ogrodu na zasadzie harmonii lub kontrastu.

 

Warto unikać mieszania wielu intensywnie pachnących kwiatów ogrodowych na niewielkiej przestrzeni, ponieważ taki miks może przyprawiać o ból głowy osoby przebywające w pobliżu tego typu kompozycji.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17