Kot syjamski siedzi w budce
©mariesacha/Fotolia.com
Dom

Czym kierować się przy wyborze budki dla kota i gdzie ją postawić?

Kot syjamski siedzi w budce
©mariesacha/Fotolia.com

Budki dla kotów wychodzących lub wolno żyjących warto ukryć w zaroślach lub obudować patykami, aby były trudniej dostępne i niezauważalne dla obcych. Wybierając budkę dla kota domowego, można dobrać rozmiar do wielkości zwierzęcia i używać jego ulubionych poduszek z pluszu z futerkiem.

 

Budka dla kota to najwygodniejsze legowisko i odrobina prywatności dla pupila. Może tam zabrać zabawkę lub ulubiony smakołyk i błogo leniuchować w ciepłym miejscu.

Ocieplana budka dla kota: nie tylko na zimę 

Ocieplana budka dla kota doskonale posłuży dokarmianym półdzikim zwierzętom wolno żyjącym, gdy nadejdą mrozy. Nie zawsze mają one możliwość ukrycia się w piwnicach bloków, a zimą dotkliwie marzną. Warto osłonić takie budki przed oczami ludzi i psami, ustawiając je w krzakach lub chroniąc je wbitymi w ziemię patykami albo gałęziami. Jeśli budka jest bardzo lekka, należy dociążyć ją, kładąc cięższy przedmiot na dachu (np. cegłę), co zapobiegnie przesuwaniu domku przez podmuchy wiatru. Niewidoczna gołym okiem dla obcych i trudno dostępna dla dużych zwierząt budka powinna stać nieco wyżej – należy unikać zagłębień terenu, w których często gromadzi się woda.

Budki dla kotów domowych

Budka to również idealne posłanie domowe dla kota, który bezwzględnie potrzebuje własnego miejsca do spokojnego wypoczynku i drzemki. Warto podsunąć swojemu pupilowi taką budkę, gdy zbyt często znajduje sobie kryjówkę np. w szafie na wyprasowanych ubraniach, na których nieustannie zostawia sierść i ślady pazurków. Można wybrać wersję  domku dla kota z drapakiem bądź domku z kartonu, na którym będzie mógł ścierać zęby lub ostrzyć pazurki. Kocia budka to świetny pomysł także dla kotów wychodzących. Osłoniętą od zacinającego deszczu czy podmuchów wiatru można ustawić na balkonie, tarasie lub obok domu. Czworonogi będą mogły przeczekać w niej chwilę niepogody bądź schronić się czekając na wpuszczenie ich do domu przez właścicieli.

Jaka powinna być budka dla kota

Przy wyborze budki dla kota należy zwrócić uwagę na materiały, z których domki są wykonane i jakimi są wykończone. Pokrycie zewnętrzne z filcu można prać ręcznie w razie zabrudzenia, natomiast wewnętrzna leżanka powinna być zrobiona w formie wyjmowanej i łatwej do odświeżenia w pralce poduszki. Zazwyczaj najbardziej przyjazny dla kota jest mięciutki plusz, flausz bądź welur, obszyte dodatkowo futerkiem. Kolory nie są dla czworonogów istotne. Budka powinna dość łatwo składać się i rozkładać, by umożliwiać przenoszenie jej nawet przez dziecko. Wybór rozmiarów jest na tyle duży, że można znaleźć budkę dopasowaną zarówno do potrzeb niedużego kota, jak i przedstawiciela rasy Maine Coon czy kotki z gromadką kociąt. Na podróż bądź wizytę u weterynarza można wybrać obszerną budkę wiklinową z drucianymi drzwiczkami i uchwytem do przenoszenia. Do środka można włożyć dowolną poduszkę dla kota lub jedynie ręcznik.


Więcej na temat zwierzęta domowe koty
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30