cukier brzozowy ksylitol w miseczce
©ded/Fotolia.com

Ksylitol wyglądem i smakiem przypomina biały cukier. Jest jednak od niego zdrowszy -nie podnosi gwałtownie poziomu glukozy we krwi. Ponadto ksylitol wykazuje właściwości bakteriobójcze, które są szczególnie przydatne w profilaktyce próchnicy.

Ten zdrowszy zamiennik cukru nie powoduje skoków insuliny u człowieka, natomiast drastycznie zwiększa jej produkcję u psów. Już 1 gram ksylitolu może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u czworonożnego pupila.

Cukier brzozowy czy kukurydziany – jak uzyskuje się ksylitol

Ksylitol był produkowany już w XIX wieku. Wówczas pozyskiwano go z kory brzozy. Obecnie tylko w Finlandii ksylitol jest cukrem brzozowym. Na masową skalę ksylitol wytwarza się z kukurydzy, która jest o wiele tańsza niż brzozowa kora.

W jakiej formie i gdzie można kupić ksylitol

Ksylitol jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością oraz w supermarketach. Najczęściej można go dostać w formie krystalicznej (takiej samej jak zwykły, biały cukier), jako drażetki i kostki. Dodawany jest do produktów spożywczych, takich jak: gumy do żucia, dżemy, cukierki. Ksylitol oznaczany jest symbolem: E 300.

Ile kalorii ma ksylitol

Ksylitol to idealny słodzik dla osób dbających o linię. Ten kukurydziany cukier jest niemal o połowę mniej kaloryczny od popularnej sacharozy (białego cukru). 1 gram ksylitolu to zaledwie 2,5 kcal.

Właściwości zdrowotne ksylitolu

Ksylitol zawiera błonnik, wapń i fosforany, dzięki czemu jego stosowanie korzystnie wpływa na:

  • kości i zęby – przyspiesza ich remineralizację (odbudowę) zapobiegając tym samym osteoporozie,
  • szkliwo zębów – zmniejszając kwasowość śliny, chroni szkliwo zębów,
  • florę bakteryjną jelit – działa prebiotycznie (przywracające równowagę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego),
  • stężenie kolagenu w organizmie. Stosowanie ksylitolu może wpływać na zagęszczenie (a tym samym uelastycznienie) skóry, przeciwdziałając jej starzeniu się.

Negatywny wpływ ksylitolu na człowieka

Stosowanie ksylitolu nie jest groźne dla zdrowia człowieka, ponieważ organizm ludzki szybko pozbywa się jego większej ilości. Używanie ksylitolu w nadmiarze (powyżej 50 g na dobę) może spowodować delikatne działanie przeczyszczające.

Negatywny wpływ ksylitolu na zwierzęta

Oprócz tego, że ksylitol już nawet w małych ilościach może doprowadzić do hipoglikemii, a nawet śmierci psa, to również działa toksycznie na wątrobę tego zwierzaka. Dlatego należy uważać, by pupil nie miał kontaktu z tym cukrem ani z mającymi go w składzie smakołykami. Mały pies (ważący około 4 kg) poważnie rozchoruje się już po 3 g ksylitolu. Przykładowo: taka zawartość wspomnianego słodzika znajduje się w jednej gumie do żucia.