Szampan nalany do wysokich kieliszków
©Brent Hofacker/Fotolia

Wpływ szampana na zdrowie – poprawa pamięci i samopoczucia, oczyszczanie organizmu

Szampan nalany do wysokich kieliszków
©Brent Hofacker/Fotolia

Wino musujące zawiera sole mineralne oraz fosfor, lit i cynk. W 100 mililitrach napoju jest około 75 kalorii. Szampan korzystnie wpływa na serce, układ nerwowy i pamięć. Poza tym zwalcza stany zapalne i alergie. Wino musujące można pić kilka razy w tygodniu.

 

Szampan jest rodzajem wina musującego. Jego nazwa pochodzi od Szampanii, jednej z prowincji Francji, gdzie produkuje się najlepsze gatunki szampanów. Wina musujące pije się podczas ważnych uroczystości, na przykład urodzin, wesela lub Sylwestra.

Szampan jest niskokaloryczny

Szampan jest jednym z najmniej kalorycznych rodzajów alkoholu. W kieliszku trunku o pojemności 100 mililitrów, znajduje się około 75 kalorii. Dla porównania, ta sama ilość białego lub czerwonego wina ma 100 kalorii. Poza tym gaz zawarty w szampanie sprawia, że żołądek szybko staje się pełny. Wino musujące jest więc świetnym napojem na imprezę dla osób, które się odchudzają.

Jak szampan wpływa na serce i układ krwionośny?

Wino musujące ma dobroczynne działanie na serce i układ krwionośny. Napój produkuje się z winogron, które zawierają polifenole obniżające ciśnienie i rozszerzające naczynia krwionośne. Dzięki nim krew ma prostszą drogę do narządów, mózgu i serca. Winogrona są też bogate w resweratrol, który zapobiega zakrzepom krwi i obniża poziom cholesterolu w organizmie. Obie substancje zawarte w szampanie mają również działanie przeciwutleniające i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega udarom, zawałom i chorobom serca.

Szampan poprawia pamięć i leczy depresję

Dzięki szampanowi poprawia się pamięć przestrzenna i krótkotrwała, czyli umiejętność wykonywania zadań, obliczeń, zapamiętywania i poruszania się w terenie. Dzieje się tak za sprawą protein zawartych w winogronach, które wpływają na układ nerwowy. Obecność cynku, fosforu i litu sprawia, że wino musujące korzystnie wpływa na stan osób chorych na depresję. Pierwiastki te poprawiają humor.

Dlaczego szampan ma działanie oczyszczające?

Wino musujące działa moczopędnie i oczyszcza nerki, a dzięki zawartości takich minerałów jak potas, magnez, wapń i siarka, neutralizuje toksyny w organizmie i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Picie szampana pomaga zwalczyć choroby reumatyczne, alergie oraz infekcje górnych dróg oddechowych.

Jak i kiedy pić szampana?

Szampan to trunek na szczególne okazje. Wino musujące powinno mieć temperaturę nie przekraczającą 10 stopni Celsjusza. Podaje się je w wysokich, smukłych kieliszkach. Napój można pić przed obiadem, bezpośrednio po obiedzie lub tuż przed kolacją. Szampan doskonale komponuje się z truskawkami, kawiorem, warzywami i białym mięsem.

 

Najzdrowsze dla organizmu i najszlachetniejsze są oryginalne gatunki szampana, pochodzące z Francji oraz szlachetne wina musujące z Hiszpanii i Włoch. Ich koszt waha się od około 200 złotych do kilku tysięcy zł. Tańsze zamienniki zawierają konserwanty i są produkowane z mniejszej ilości winogron, mają więc mniej soli mineralnych oraz protein.

 

Więcej na temat napoje
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39