Sery z pleśnią
©npls/fotolia

Sery pleśniowe – wytworny smak nie dla wszystkich

Sery z pleśnią
©npls/fotolia

Sery z porostem pleśni to wytworny dodatek do dań lub wykwintna, samodzielna przekąska lub przystawka. Powstają z mleka i podpuszczki. Dzielą się na sery z porostem i przerostem pleśniowym. Mogą być robione z mleka surowego lub pasteryzowanego, krowiego, koziego bądź owczego.

 

Serów z porostem pleśniowym, wytwarzanych z surowego mleka nie powinny jeść kobiety w ciąży – zawarta w nich bakteria Listeria monocytogenes może uszkodzić płód.

Składniki odżywcze i właściwości serów pleśniowych

Sery pleśniowe jedzone z umiarem są zdrowe - zawierają minerały: wapń, fosfor, magnez, potas, sód i witaminy: A, B, D, E, K. Pierwsze dwa minerały są niezbędne dla zdrowych i mocnych zębów i kości. Potas i sód odpowiadają między innymi za pracę mięśnia sercowego. Sery pleśniowe są źródłem łatwo przyswajalnego białka i lekkostrawnego tłuszczu mlecznego. Sery pleśniowe to produkty tłuste o dużej dawce kalorii. W 100 gramach jest średnio 350 kalorii i 30 gramów tłuszczu (w większości nasyconego). Porasta je biała, zielona lub niebieska pleśń. Sery miękkie to te, w których proces dojrzewania odbywa się od powierzchni do środka pod wpływem pleśni i bakterii. Sery twarde dojrzewają w warunkach beztlenowych, przede wszystkim pod wpływem bakterii kwasu mlekowego.

Francuski ser z porostem pleśniowym

Na zewnętrznej powłoce serów z porostem pleśniowym znajduje się delikatna, biała, pleśniowa skórka. Taki ser dojrzewa od 2 do 6 tygodni. Francuzi podają go z pieczywem lub na desce serów. Ser świetnie sprawdza się jako składnik koreczków. Najbardziej popularne sery z porostem pleśniowym, to: Brie, Camembert (często występuje w hasłach krzyżówkowych, to miękki ser o zapachu pieczarek), Coulommiers, Neufchatel. Camembert smakuje doskonale na ciepło – w panierce lub cieście naleśnikowym.

Francuski ser z przerostem pleśniowym

Sery z przerostem pleśniowym mają zielonkawoniebieskie żyłki pleśni. Sery z przerostem pleśniowym wymagają o wiele więcej pracy niż sery z porostem pleśniowym, dojrzewają kilka miesięcy. Każdy ser jest nakłuwany w fazie dojrzewania, a podczas produkcji, do mleka dodaje się kultury pleśni. Sery te wykorzystuje się najczęściej jako składnik sałatek, zapiekanek i sosów. Warto łączyć je z figami oraz rodzynkowo-orzechowym pieczywem. Najbardziej popularne sery z przerostem pleśniowym to: Gorgonzola, Lazur i Roquefor. Ten ostatni robiony z mleka owczego uznaje się za najsmaczniejszy. Jednym z najłagodniejszych w smaku serów jest Fourme d’Ambert.

Sery pleśniowe – przeciwwskazania

Sery pleśniowe nie są wskazane na diecie redukcyjnej – powinny ich unikać osoby z nadwagą. Ze względu na dużą zawartość soli, sery pleśniowe nie sprawdzą się jako element diety osób z nadciśnieniem oraz mających wysoki cholesterol. Są to produkty mleczne, a więc wśród konsumentów nie znajdą się osoby uczulone na mleko oraz weganie. Zawarta w serach tyramina zwiększa objawy migrenowe. Sery pleśniowe robione z surowego mleka to produkt, który powinny wyłączyć z diety kobiety w ciąży. Patogen w nich zawarty - bakteria Listeria monocytogenes - może bowiem uszkodzić płód. W ciąży można jeść sery pleśniowe pasteryzowane – szkodliwa bakteria jest w nich zabita podczas pasteryzacji. Opisywany produkt jest ciężkostrawny, dlatego matki karmiące powinny go unikać lub jeść w znikomych ilościach. Najlepiej też obserwować malucha – jeśli nie ma niepokojących objawów, można stopniowo wprowadzać sery do diety. Sery pleśniowe nie mają błonnika, ich regularne jedzenie może więc przyczynić się do powstawania zaparć.

 

Więcej na temat przekąski i dodatki
Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55