Krzew świeżej melisy
©photo 5000/Fotolia

Uprawa melisy w ogrodzie, domu i na balkonie

Krzew świeżej melisy
©photo 5000/Fotolia

Uprawa melisy wymaga ochrony rośliny przed mrozem i wiatrem. Melisa jest rośliną wieloletnią o delikatnych kwiatach i jasnozielonych liściach. Może być ozdobą ogrodu, balkonu lub parapetu w domu.

Melisa – opis rośliny

Melisa jest rośliną wieloletnią. Sięga ok. 50-60 cm. Ma charakterystyczną prostą, pokrytą miękkim włosiem, czworokanciastą łodygę. Wyrastające pędy są twarde i skierowane ku górze. Liście melisy są owalne i jasnozielone. Mają ząbkowane brzegi i wyraziste unerwienie. Na szczytach dojrzałej melisy widoczne są niewielkie jasnofioletowe, biało-niebieskie, jasnożółte lub jasnoróżowe kwiaty. Melisa jest rośliną miododajną o charakterystycznym cytrynowym zapachu.

Warunki do uprawy melisy

Do uprawy melisy najlepiej sprawdzi się zasobna w wapń żyzna gleba o dostatecznym poziomie wilgotności. Ważne, aby gleba była lekka i przepuszczalna. Melisa najbujniej rośnie w miejscu słonecznym i chronionym przed wiatrem. Urośnie także w miejscach częściowo zacienionych, cienistych i wilgotnych, jednak będzie wówczas mniej aromatyczna (ze względu na mniejszą ilość olejków eterycznych).

Uprawa melisy

Melisę można uprawiać z nasion, z podziału starszej dojrzałej i dobrze rozwiniętej kępy rośliny lub z rozsady (młode rośliny, które wyhodowane zostały w szklarni i nadają się do przesadzenia w stałe miejsce). Nasiona melisy należy wysiać do inspektu (urządzenie, które umożliwia uprawę melisy zimą; zwykle jest nim drewniana skrzynia okryta oknem lub szybą, przenośna lub wpuszczona w ziemię) w marcu. Młode rośliny należy umieścić w rozsadniku z końcem maja. Na miejsce stałe rozsadę melisy wysadzamy dopiero w lipcu następnego roku. Jesienią podstawa melisy powinna być obłożona kompostem, a zimą dodatkowo zabezpieczona np. włókniną, ponieważ melisa jest rośliną nieodporną na mróz i niskie temperatury.

Zbiór melisy

Melisa zbierana jest dwukrotnie (w pierwszym roku uprawy jednokrotnie). Pierwszy zbiór melisy odbywa się na początku czerwca (jeszcze przed kwitnieniem rośliny), a drugi w sierpniu (po kwitnieniu). Zbiór polega na ścięciu pędów melisy kilka cm nad ziemią (5-10 cm). Zbiór pojedynczych liści może odbywać się przez cały sezon. Najlepsza pora dnia na zbiór liści lub pędów melisy to słoneczne i suche popołudnie. W tym czasie w roślinie jest najwięcej olejków eterycznych.

Roślina ozdobna – melisa

Melisa może być z powodzeniem wykorzystywana jako roślina, która ozdobi parapet w domu, balkon, taras lub rabatę w ogrodzie. Będzie dobrym tłem dla niskich bujnie kwitnących roślin. Ale sprawdzi się także jako wypełnienie obwódki rabat. Melisa pasuje do ogrodów zaaranżowanych w stylu wiejskim.  

Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30