drewniana miseczka z suszoną żurawiną
©CUKMEN/Fotolia

Jakie właściwości i ile kalorii ma suszona żurawina?

drewniana miseczka z suszoną żurawiną
©CUKMEN/Fotolia

Żurawina może być pomocna nie tylko w profilaktyce związanej z pracą układu moczowego, ale pomaga także dbać o zęby i serce.

 

Żurawina wspomaga profilaktykę i leczenie wielu chorób. W swojej naturalnej postaci (46 kcal na 100 gramów), ze względu na zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego ma dość cierpki smak, dlatego częściej wykorzystywana jest żurawina suszona. Jak na suszony owoc przystało, w takiej formie jest dodatkiem bardziej kalorycznym – w 100 gramach żurawiny suszonej jest 320 kcal.

Suszona żurawina w profilaktyce wielu chorób

Owoce żurawiny znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej. Dzięki zawartości bioflawonoidów rozszerzają naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu zakrzepów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia oraz miażdżycy, również poprzez wpływ na poziom cholesterolu we krwi.

 

Żurawina wspomoże także profilaktykę chorób żołądka, dzięki temu, że powstrzymuje ona osadzanie się w śluzówce żołądka bakterii wywołujących wrzody, np. Helicobacter pylori.

 

Korzystny wpływ żurawina ma również na jamę ustną, zarówno zęby, jak i dziąsła, ograniczając rozwój płytki nazębnej i paradontozy.

 

Dzięki swoim właściwościom suszona żurawina pomaga także kobietom w okresie menopauzy radzić sobie z jej objawami.

Żurawina chroni też drogi moczowe

Jedno z bardziej znanych zastosowań żurawiny związane jest z ochroną i leczeniem dróg moczowych. Jest ona częstym składnikiem leków pomagających przy tego typu dolegliwościach. Dzięki swoim właściwościom zapobiega lub ogranicza przyleganie drobnoustrojów (np. bakterii E.coli), które wydalone z moczem nie powodują infekcji dróg moczowych lub zapalenia pęcherza. Osoby, które mają problemy z nawracającymi infekcjami dróg moczowych, powinny jeść żurawinę regularnie.

Kto powinien być ostrożny decydując się na żurawinę

Żurawina nie jest wskazana dla osób, które przyjmują leki o działaniu przeciwzakrzepowym (zawierające warfarynę), gdyż substancje zawarte w żurawinie powodują utrudnienie usuwania leku z organizmu i mogą być przyczyną wystąpienia krwotoku.

 

Przed zakupem dobrze zapoznać się z etykietą, bo często suszona żurawina jest dosładzana, choć można znaleźć również produkt bez żadnych dodatków. Suszona żurawina ma nie tylko walory zdrowotne, ale także smakowe i świetnie sprawdza się w kuchni jako dodatek do dań i deserów.

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48