Kiszona kapusta
© Dani Vincek/Fotolia.com

Przepis na domową kapustę kiszoną w słoikach

Kiszona kapusta
© Dani Vincek/Fotolia.com

Kiszona kapusta jest niezastąpiona jako dodatek do obiadu, smaczna przekąska lub składnik bigosu, kapuśniaku, farszów i surówek. Wartości odżywcze tego przysmaku są ogromne. Zawiera witaminy (C, K, A i E), kwas foliowy, wapń, potas oraz cynk. Jedzenie kapusty kiszonej reguluje przemianę materii, wzmacnia odporność i działa detoksykująco. Oprócz tego jest niskokaloryczna: 100 g kapusty kiszonej zawiera około 15-20 kcal.

 

Kiszenie kapusty w domowych warunkach nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważne jest, by zaopatrzyć się w bardzo duże naczynie (np. wiadro lub plastikową miskę), w którym zostaną wymieszane wszystkie składniki.

Przepis na domową kapustę kiszoną do słoików – bez dodatków

Wskazówki:

  • Sok wytwarzający się w czasie kiszenia może wypływać i jest to naturalny proces. Najlepiej wtedy ustawić słoiki na ściereczkach lub papierowych ręcznikach.
  • Jeżeli nakrętki są metalowe, na czas fermentacji warto podłożyć pod nie folię spożywczą – dzięki temu nie zardzewieją.
  • W czasie kiszenia kapusty konieczne jest bezwzględne przestrzeganie higieny. Wszelkie zanieczyszczenia mogą doprowadzić do powstawania pleśni lub rozpoczęcia procesów gnilnych.
  • Może się zdarzyć, że kapusta nie wydzieli wystarczająco dużo soku. Należy wówczas przygotować zalewę: 2 łyżki soli rozpuścić w 1 litrze zimnej wody i wlać do kapusty.

 

Składniki na około 4 litrowe słoiki:

  • 2 średniej wielkości główki białej kapusty,
  • 2 duże lub 4 małe marchewki,
  • 1 garść soli kamiennej – nie jodowanej.

 

Stopień trudności: łatwe

Czas przygotowania: 60 minut + 7 dni oczekiwania + 2 tygodnie kiszenia

 

Sposób przygotowania:

1. Usuń z kapusty zewnętrzne liście. Przetnij główki na ćwiartki, wytnij i wyrzuć głąby. Kapustę poszatkuj drobno ostrym, długi nożem lub na szatkownicy.

2. Przełóż kapustę do wyparzonej, suchej i bardzo dużej miski, wymieszaj z solą, mocno ugnieć dłońmi i odstaw na noc.

3. Następnego dnia na tarce o dużych oczkach zetrzyj marchewki i wymieszaj z kapustą. Ugnieć całość, odciśnij i wylej większość powstałego przez noc soku. Kapusta powinna pozostać lekko wilgotna.

4. Zdezynfekuj słoiki. Możesz to zrobić wstawiając je do piekarnika – bez przykrywek (na 10 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza) lub wyparzając wrzątkiem.

5. Do suchych słoików wkładaj kapustę, mocno ugniatając, najlepiej drewnianą łyżką lub tłuczkiem. Pozostaw około 2 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem. Słoiki zakręć bardzo delikatnie. W czasie fermentacji będzie wydzielał się gaz, który musi się ulatniać.

6. Odstaw słoiki w ciepłe miejsce na 7 dni.

7. W tym czasie kapusta zacznie wydzielać gaz, dlatego codziennie nakłuwaj ją patyczkiem do szaszłyków, a potem dokładnie ubijaj.

6. Po tygodniu słoiki z kapustą, dokładnie wytrzyj, zakręć mocniej, odstaw w suche i chłodne miejsce na 2 tygodnie.

7. Po 2 tygodniach kapusta nadaje się już do jedzenia.

 

Przygotowana w ten sposób kapusta kiszona może być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu nawet przez 4-6 miesięcy. 


Więcej na temat warzywa przepisy
Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50