Ser biały z siemieniem lnianym
© Heike Rau/Fotolia.com

Przepis na pastę dr Budwig

Ser biały z siemieniem lnianym
© Heike Rau/Fotolia.com

Pasta dr Budwig to połączenie twarogu z olejem lnianym. Do wykonania pasty budwigowej potrzebny jest mikser lub blender.

 

Dr Johanna Budwig to niemiecka biochemik, której dieta, zwana dietą dr Budwig wykorzystuje m.in. zalety oleju lnianego do profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Właściwości oleju lnianego i wskazówki, który wybrać

Wpływ oleju lnianego na zdrowie jest wprost nieoceniony. Jest źródłem kwasów omega-3 i 6 (nienasyconych kwasów tłuszczowych) i cennych aminokwasów. Jego korzystne działanie dotyczy wpływu na układ pokarmowy – usprawnia pracę jelit wspomagając tym samym metabolizm, na układ sercowo-naczyniowy, jako element profilaktyki przeciwmiażdżycowej, wzmacnia również odporność i jest skutecznym wsparciem w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem się. W profilaktyce wystarczy już jedna łyżka oleju lnianego, aby usprawnić działanie organizmu. Świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw, sosów, sałatek czy koktajli, jest głównym składnikiem słynnej pasty budwigowej. Ważne, aby absolutnie nie poddawać go działaniu wysokich temperatur.

 

Największą zawartością kwasów omega-3 może pochwalić się nieoczyszczony olej lniany i takiego należy szukać na sklepowych półkach. Najlepiej, aby był w ciemnej butelce, co ograniczy dostęp światła. Otwarty olej powinien być zużyty w ciągu miesiąca. Gdyby się zepsuł, nie dość, że traci cenne właściwości, jest wtedy produktem niebezpiecznym dla zdrowia.

Przepis na pastę dr Budwig

Składniki:

  • olej lniany (3 łyżki, czyli 45 ml),
  • mleko (2 łyżki),
  • biały chudy twaróg (10 dkg),
  • miód (łyżeczka).

Czas przygotowania: 10 minut

Stopień trudności: łatwy

Sposób przygotowania:

1. Zblendować olej, mleko i miód, po czym stopniowo dodawać ser biały.

2. Celem jest uzyskanie jednolitej konsystencji (przypominającej śmietanę), zatem składniki blenduj do momentu otrzymania pożądanej konsystencji.

3. Jest to gotowa podstawa. Możesz teraz doprawić ją w zależności od zastosowania.

4. Jeśli ma być dodatkiem do śniadaniowego musli, możesz dodać zblendowane owoce. Jeśli ma służyć jako dodatek obiadowy – dopraw ją ulubionymi przyprawami.

 

Najistotniejsze jest, aby twaróg zemulgować z olejem – wtedy działanie pasty jest najkorzystniejsze.

 

Smacznego!


 

Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59