Mleko jako źródło białka sprzyja regenerowaniu organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym i pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej. Jednak nie powinny sięgać po nie osoby nietolerujące laktozy i te, dla których białka mleka krowiego są alergenem.

Reklama

Mleko po treningu sprzyja budowie mięśni

Średnia zawartość białka w mleku oscyluje na poziomie ok. 3,1%. W tym 0,6% to białko serwatkowe (częsty składnik odżywek dla sportowców), a 2,5% - kazeina. Mleko dzięki kompozycji składników odżywczych jest dobrym napojem regenerującym. Dostarcza nie tylko białka, ale także tłuszczu, składników mineralnych i witamin. Jest źródłem witamin z grupy B, oraz witaminy A i D. Aminokwasy zawarte w białkach serwatkowych biorą udział w metabolizmie mięśni, elektrolity zawarte w mleku uzupełniają straty elektrolitu, które nastąpiły podczas treningu. Zatem mleko może spełnić funkcję napoju regeneracyjnego, zarówno po treningu siłowym, jak i wytrzymałościowym.

Kaloryczność mleka o różnej zawartości tłuszczu

Szklanka mleka:

  • zawartość tłuszczu 3,2% –140 kcal,
  • zawartość tłuszczu 2% – 112 kcal,
  • zawartość tłuszczu 1,5% –108 kcal,
  • zawartość tłuszczu 0,5% – 90 kcal.

Kto powinien zrezygnować z picia mleka

Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy – to pierwsza grupa, dla której nie jest polecany mleczny napój po treningu. Drugą grupą będą alergicy uczuleni na białka mleka krowiego – ci również nie skorzystają z właściwości zawartych w szklance mleka. Reakcje alergiczne na mleko najbardziej wyraźne są u dzieci i objawiać się mogą biegunką i wykwitami na policzkach, natomiast również u dorosłych alergików mleko może spowodować problemy trawienne. Zatem osoby, które po wypiciu mleka cierpią na wzdęcia, biegunkę czy bóle brzucha powinny wykorzystywać inne źródła białka.

Zobacz także

Przetwory mleczne dodatkowo wzmacniają odporność organizmu, dzięki zawartości żywych bakterii mlekowych.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama