suchy lód
© nikkytok/Fotolia.com

Jak przygotować suchy lód?

suchy lód
© nikkytok/Fotolia.com

Suchy lód stosuje się w laboratoriach i chłodniach do chłodzenia substancji lub roślin. Można go również wykorzystać podczas Halloween. To właśnie suchy lód tworzy falę ciekłej mgły, która wypływa z naczyń i rozpływa się na cały stół podczas nocy upiorów.

 

Suchy lód to substancja chemiczna o postaci lotnej. Przybiera koloryt jasnej lub szarej cieczy. Choć z wyglądu przypomina gęstą mgłę, nie jest „mokra”, a jej temperatura wynosi prawie -78 stopni Celsjusza! Możesz go wykonać samodzielnie w domu zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Jak powstaje suchy lód?

Suchy lód powstaje w warunkach laboratoryjnych i ze względu na warunki bezpieczeństwa nie należy próbować go wykonywać samodzielnie. W laboratoriach powstaje ze stężonego dwutlenku węgla, który jest formowany w kostki.

Jak zrobić ciepły lód – bezpieczniejszą mgłę?

Aby przygotować własnoręcznie ciepły lód (inaczej nazywany lodem błyskawicznym) potrzebny jest octan sodu (w wersji bezwodnej). Można go kupić w dobrze wyposażonym sklepie chemicznym. Drugim składnikiem ciepłego lodu jest... woda.

  • Dodaj octan sodu do lekko wrzącej się wody.
  • Gotuj tak długo, aż rozpuści się w całości.
  • Następnie przelej do naczynia i włóż do lodówki.
  • Jeżeli na dnie garnka pozostanie jeszcze odrobina octanu sodu, zbierz go łyżką i wyrzucić do śmieci.
  • Ostudzony ciepły lód (w lodówce powinien spędzić co najmniej godzinę, aby się dobrze schłodził) przelej do docelowych naczyń i postaw w temperaturze pokojowej.
  • Jeśli chcesz, aby lód „dymił” wystarczy naruszyć jego zewnętrzną powłokę – można go nawet dotknąć palcem (dla bezpieczeństwa w gumowej rękawiczce!). Najlepiej zrobić to mniej więcej w środku powierzchni roztworu, aby lód rozprowadzał się równomiernie na boki.

Ciepły lód wydaje się bezpieczniejszy w wykonaniu i mniej zagrażający zdrowiu.

Do czego służy suchy lód?

Suchy lód ma wiele zastosowań w przeróżnych dziedzinach. W procesie sublimacji wytwarza mgiełkę, która może być interesującym elementem dekoracyjnym na imprezie, np. z okazji Halloween. Świetnie sprawdza się także w halach fabrycznych i w laboratoriach – do czyszczenia i chłodzenia różnego rodzaju elementów.

Suchy lód można wykorzystać także w domu, do chłodzenia żywności. Idealnie nadaje się np. do drinków czy napojów. Można nim szybko schłodzić płyny lub wrzucić go bezpośrednio do szklanki – wtedy zadziwi wszystkich wydzielającą się mgiełką.

Gdzie można kupić suchy lód?

Można również kupić gotowy suchy lód. Zestaw 1,5 kilograma kosztuje około 15 złotych – nie jest to więc wygórowana cena. Nabyć go możesz w specjalistycznym sklepie chemicznym, hurtowniach, a nawet niektórych supermarketach. Najłatwiej zamówić go przez Internet. Pamiętaj jednak, że nie ważne, czy masz do czynienia z suchym bądź ciepłym lodem, zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. Suchy lód należy przechowywać w szczelnym pojemniku, z dala od dzieci, w pomieszczeniu, które jest wentylowane.


Więcej na temat przepisy
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39