Plasterki grzybów suszone na białej suszarce
©czarny_bez/Fotolia

Domowe sposoby na suszone grzyby: słońce, suszarka, piekarnik, kaloryfer

Plasterki grzybów suszone na białej suszarce
©czarny_bez/Fotolia

Suszone grzyby można dodać do sosu, zupy, do bigosu czy do barszczu, a także do farszu do uszek czy pierogów. Aby uzyskać dobrej jakości susz, trzeba zadbać, by grzyby miały sucho, ciepło i przewiewnie. W domowych warunkach można suszyć grzyby na słońcu, w piekarniku, w suszarce lub przy źródle ciepła.

Przygotowanie grzybów do suszenia

Aby suszone grzyby zachowały smak i aromat, nie powinno się moczyć grzybów przed suszeniem. Wystarczy bardzo dokładnie je oczyścić nożykiem i pędzelkiem lub szczoteczką. Płukanie lub odmaczanie wydłuża czas schnięcia. Wszystkie grzyby przeznaczone do suszenia muszą być bardzo dokładnie sprawdzone pod kątem obecności dzikich lokatorów. Jeśli choć jeden grzyb jest robaczywy, może „zarazić” grzyby leżące w jego pobliżu. Nie ma co liczyć, że robaki wyjdą z grzyba, gdy zrobi im się za gorąco – robaczywe osobniki, choćby były imponujące, są bezwzględnie niejadalne. Dodatkowo, z czasem mogą się z nich wylęgnąć owady. Grzyby przed suszeniem trzeba pokroić, by proces przebiegł szybciej i dał najlepsze efekty. Kawałki nie powinny być też zbyt małe, jeśli planuje się je przechowywać w całości, a nie pod postacią np. proszku.

Domowe metody suszenia grzybów

  • Grzyby suszone na słońcu

Grzyby suszone na słońcu to najtańsza metoda suszenia grzybów, ale wymaga kilku dni idealnej pogody. Przygotowane wcześniej grzyby należy ułożyć na sicie i wystawić na pełne słońce. Można przykryć je gazą, co zabezpieczy suszone okazy przed robakami i zanieczyszczeniem. Grzyby powinny suszyć się przez cały dzień, można je dwa lub trzy razy przewrócić na drugą stronę. Nie wolno wystawiać suszących się grzybów, gdy wilgotność powietrza jest duża, np. po deszczu. Suszenie grzybów na słońcu trwa kilka dni. Można poznać, że proces się zakończył, jeśli grzyby są twarde i giętkie.

 

  • Grzyby suszone w suszarce do warzyw i owoców

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej to najłatwiejsza metoda, ponieważ nie wymaga - poza przygotowaniem - grzybów żadnych skomplikowanych zabiegów ani ładnej pogody. Grzyby należy umieścić w suszarce i postępować zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia zawartymi w instrukcji obsługi.

Potrzebujesz suszarki do grzybów, która nie zajmuje wiele miejsca? Sprawdź ofertę na tej stronie i wykorzystaj kod rabatowy Ole Ole.
  • Grzyby suszone w piekarniku

Aby skutecznie wysuszyć grzyby w piekarniku, konieczne jest włączenie termoobiegu. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze 50°C, a potem można zwiększyć ją do 60°C. Grzyby układa się na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia – dzięki temu się nie poprzyklejają. Powinny być oddalone od siebie na tyle, by powietrze owiewało równomiernie wszystkie fragmenty wybranych do suszenia osobników. Podczas suszenia w piekarniku drzwiczki powinny być uchylone, by wilgoć, która odparuje z grzybów, wydostawała się na zewnątrz. Suszone grzyby są gotowe po kilku godzinach. Jeśli kawałki są spore lub grzyby nie doschły jednego dnia, suszenie można powtórzyć dzień później.

 

  • Grzyby suszone na kaloryferze lub przy innym źródle ciepła

Suszenie grzybów na kaloryferze wymaga nawleczenia ich na nitkę. Wówczas kawałki nie powinny być zbyt małe, bo łatwo spadną. Najlepsze będą dwu- lub trzycentymetrowe paski. Po nawleczeniu grzybów końce nitki trzeba przywiązać do kaloryfera tak, by sznurek z grzybami był rozciągnięty w poprzek grzejnika.

Gotowanie suszonych grzybów

Grzyby suszone uwolnią swój aromat i smak, jeśli będą odpowiednio przyrządzone. Ile gotować suszone grzyby? Są dwie szkoły: jedna mówi, by suszone grzyby namaczać przez minimum 3 godziny (a nawet i całą noc), a potem gotować w tej samej wodzie przez 1 do nawet 1,5 godziny. Inna metoda polega na opłukaniu suszonych grzybów wrzątkiem i gotowaniu ich przez 30 do 40 minut, aż zmiękną.


Więcej na temat przepisy przekąski i dodatki
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47