Butelka wina
© Grecaud Paul/Fotolia.com

Nie masz korkociągu? Z nami poradzisz sobie bez niego!

Butelka wina
© Grecaud Paul/Fotolia.com

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Wystarczy wkręcenie w korek m.in. nożyczek albo metalowego wieszaka na ubrania i problem rozwiązany.

 

Gdy korkociąg zgubi się, zniknie lub po prostu nie masz go pod ręką, nie musisz rezygnować z butelki wina do kolacji lub podczas plenerowej imprezy. Istnieją niezawodne sposoby na otwarcie butelki ulubionego trunku. Wystarczy umieścić ją na podłodze lub płytkach, które w razie niepowodzenia łatwo wytrzeć i można zaczynać usuwanie korka z wina.

 

Skuteczne sposoby na otwarcie butelki wina bez korkociągu

 

  • Nożyczki. Wbij jedno z ostrzy głęboko w korek i zdecydowanym ruchem wykręć go, uważając, aby się nie pokaleczyć.

 

  • But. Butelkę wkładasz dnem do cholewki i uderzasz o ścianę obcasem do momentu, aż korek się z niej wybije.

 

  • Metalowy wieszak na ubrania. Po wyprostowaniu wieszaka dość łatwo nawiniesz miękki drut na podłużny, cienki przedmiot, chociażby widelec, i stworzysz własny korkociąg.

 

  • Młotek i gwóźdź. Gwóźdź lub wkręt wbija się lekko w korek, wkręca (chociażby śrubokrętem) i wyciąga spłaszczoną stroną młotka służącą do wyjmowania gwoździ (młotek ciesielski) albo kombinerkami.

 

  • Nóż. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku dobrze schłodzonych win musujących. Złap butelkę i ustaw ją skośnie ku górze, korkiem od siebie. Tępą krawędzią noża zdecydowanie odbij szyjkę pod kołnierzem.

 

  • Palnik. Podgrzanie szyjki butelki wywołuje wysunięcie się z niej korka. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby się nie poparzyć ani tak bardzo nie podgrzać butelki, żeby nie pękła.

 

Wepchnięcie korka do środka. Możesz go najpierw przebić, np. cienkim szpikulcem do lodu, a następnie ustawić butelkę stabilnie na twardym podłożu. Korek wpycha się długim plastikowym przedmiotem (szczoteczką do zębów, markerem), sztućcami albo delikatnie młotkiem. Gdy zrobisz do delikatnie, korek nie powinien popękać ani się rozwarstwić, co może poskutkować wpadnięciem do butelki jego kawałeczków. Jeśli tak się stanie, najlepiej przecedzić płyn przez drobne sito, aby uniknąć nieestetycznych drobinek korka w kieliszkach.

 

Więcej na temat napoje
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16