Zioła nasypane do drewnianych łyżek.
©norikko/Fotolia.com

Jednym z popularniejszych domowych sposobów na zatrucie alkoholowe jest herbatka ziołowa. Na dolegliwości związane z „kacem”, czyli na ból głowy, nudności i wymioty, a także ból brzucha, pomocna jest mieszanka z mięty, krwawnika, pokrzywy i brzozy. Zioła te mają właściwości moczopędne, przez co oczyszczają organizm z toksyn.

 

Zatrucie alkoholowe, nazywane niekiedy również kacem, pojawia się kilkanaście godzin po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Zazwyczaj towarzyszy mu silny ból głowy, nudności i wymioty, ból brzucha, poczucie silnego pragnienia, nadwrażliwość na hałas oraz światłowstręt. Kac najczęściej związany jest bezpośrednio z odwodnieniem organizmu.

 

Mieszanka ziołowa na kaca

 

Jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów na kaca jest wypicie naparu z mieszanki ziołowej. Takie mieszanki można kupić w sklepach zielarskich, a niekiedy również w sklepach ze zdrową żywnością. W kompozycji ziół na kaca obowiązkowo powinny znaleźć się takie zioła, jak:

  • mięta, która wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, a także usprawnia metabolizm,
  • krwawnik, który podobnie jak mięta pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, a także poprawia apetyt,
  • czystek, który odznacza się właściwościami oczyszczającymi organizm z toksyn,
  • brzoza, która charakteryzuje się działaniem moczopędnym,
  • pokrzywa, która uzupełnia niedobory witamin i substancji mineralnych, a także wspiera metabolizm.

 

Herbata czerwona na kaca

 

W leczeniu objawów kaca dobrze sprawdzi się również herbata czerwona. Charakteryzuje się ona właściwościami odtruwającymi, przez co skutecznie usuwa toksyny z organizmu. Ponadto herbata czerwona odznacza się również działaniem uspokajającym. Nie należy również zapominać o jej zbawiennym wpływie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

 

Herbata zielona na kaca

 

Na kaca poleca się również picie herbaty zielonej, która wykazuje działanie regulujące. Poleca się ją w szczególności osobom, które po upojeniu alkoholowym, zmagają się z podwyższoną temperaturą ciała. Ponadto zielona herbata ma również właściwości moczopędne, dzięki czemu toksyny z organizmu, wydalane są wraz z moczem.

Więcej na temat napoje ból głowy