Balon z gumy do żucia
©Dario/Fotolia

Guma do żucia chroni przed próchnicą, ale szkodzi zdrowiu

Balon z gumy do żucia
©Dario/Fotolia

Guma do żucia odświeża oddech, pobudza wydzielanie śliny, działa przeciwbakteryjnie oraz pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Gumy bezcukrowe co prawda nie zawierają szkodliwej sacharozy, która powoduje nagły wyrzut insuliny, ale zawarte w niej słodziki szkodzą zdrowiu. Żucie gumy może wywoływać biegunki, bóle głowy i inne negatywne skutki zdrowotne.

Żucie gumy bez cukru zapobiega próchnicy

Ślina, która wydziela się pod wpływem żucia neutralizuje i usuwa kwasy osadzające się pod wpływem jedzenia i picia na płytce nazębnej. Zgodnie z opinią Americal Dental Asscociation guma żuta przez 20 minut po posiłku pozwala zapobiec próchnicy. Ponadto, gumy do żucia wzmacniają szkliwo oraz zmniejszają możliwość pojawienia się stanów zapalnych.

Gumy do życia pomagają schudnąć

Żucie gumy daje sygnał mózgowi, aby ograniczyć łaknienie. Można kupić gumy do żucia, które zmniejszają wchłanianie tłuszczów po posiłku.

Żucie gumy łagodzi stres i poprawia koncentrację

Guma do żucia zwiększa ilość tlenu w organizmie, co wpływa na większy poziom skupienia. Podczas stresowych sytuacji ludzie (zazwyczaj podświadomie) zaciskają zęby, co wpływa bardzo negatywnie na kondycję zębów. Guma do żucia zapobiega zaciskaniu szczęk oraz obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Żucie gumy z dodatkiem nikotyny pomaga zmniejszyć napięcie związane z zerwaniem nałogu – zaprzestaniem palenia.

Szkodliwe substancje w gumie do żucia

Guma do żucia zawiera wiele toksycznych składników. Są to między innymi:

  • poliizobutylen – używany do produkcji wykładzin, klejów i uszczelek;
  • octan winylu – składnik klejów, farb, tworzyw sztucznych;
  • aspartam – może wywoływać mdłości, bóle głowy, zaburzenia wzroku, kłopoty ze snem, bóle stawów.

Guma do żucia szkodzi żuchwie

Częste żucie gumy powoduje dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, co objawia się między innymi dyskomfortem podczas ziewania i szerokiego otwierania ust. Nadmierne żucie gumy wpływa negatywnie na zęby – powoduje ich ścieranie. Zarówno zęby leczone kanałowo, jak i zdrowe, narażone są na przeciążenia i złamania. Osoby, które noszą aparat ortodontyczny żucie gumy powinny przedyskutować z dentystą.

Gumy do życia a zespół jelita drażliwego

Podczas żucia gumy do jamy brzusznej przedostaje się powietrze, co powoduje ból brzucha i inne problemy trawienne. Sorbitol i mannitol to substancje słodzące, które także mogą negatywnie wpływać na pracę jelit. Sorbitol spożywany w nadmiernych ilościach wywołuje biegunki. Osoby mające problemy z żołądkiem i dwunastnicą powinny zrezygnować z żucia gumy.

 

Sporadyczne żucie gumy, np. raz w tygodniu na pewno nikomu nie zaszkodzi, ale należy przemyśleć, czy w ogóle się opłaca. To zależy już od indywidualnego stanu zdrowia i nawyków. Regularne żucie gumy, które ma na celu zamaskowanie nieświeżego oddechu, lepiej zastąpić wizytą u lekarza – znaleźć przyczynę problemu, a nie maskować objawy.

 

Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40