Ciemny chleb posmarowany masłem
©fortyforks/Fotolia

Czy masło jest zdrowe – opinie zwolenników i przeciwników

Ciemny chleb posmarowany masłem
©fortyforks/Fotolia

Masło jest najzdrowsze, jeśli przygotujemy je sami i zachowamy umiar w jedzeniu. Na zakupach należy uważnie czytać etykiety. Zarówno walory smakowe, jak i walory zdrowotne tłuszczu mlecznego są przez jednych kwestionowane, przez innych potwierdzane.

 

W składzie masła powinno znajdować się od 80 do 90% tłuszczu mlecznego (śmietany i mleka). Producenci tego produktu stosują chwyty marketingowe, pisząc na etykiecie, np. 90% tłuszczu, z tymże jest to w rzeczywistości produkt masłopodobny – z tłuszczem mleczno-roślinnym. Nawet napis „osełka”, który kojarzy się z prawdziwym, pełnowartościowym masłem, może okazać się zdradliwy – zawsze powinniśmy czytać etykiety, jeśli chcemy wiedzieć, co naprawdę jemy.

Czy masło jest zdrowe – zalety masła

Masło jest lekkostrawnym, łatwo przyswajalnym tłuszczem zwierzęcym. Zawiera witaminy A, D, E, K, wapń i fosfor. W maśle pochodzącym od krów wypasanych na trawie, znajduje się kwas linolowy, który hamuje proces powstawania nowotworów. W porównaniu z margaryną, masło jest zdrowsze, ponieważ nie zawiera sztucznych barwników i ulepszaczy.

Wady masła – nie jest zdrowe przy nadciśnieniu, podnosi cholesterol

Masło zawiera bardzo dużo tłuszczów nasyconych, które są wrogie sercu i szczupłej sylwetce. Za minus produktu mlecznego można uznać trudność w jego rozsmarowywaniu, co zniechęca zabiegane osoby do jego konsumpcji. Masła nie powinny jeść osoby z nadciśnieniem tętniczym, cholesterolem, miażdżycą, chorobami krążenia.

Ile kalorii ma masło?

100 gramów masła to średnio 735 kalorii, w tym 82,5 gramów tłuszczu. W łyżeczce masła znajduje się około 4 gramów tłuszczu i 35 kalorii. Dziennie nie powinno się jeść więcej niż 2-3 łyżki masła. Najlepszym rozwiązaniem będzie jedzenie zarówno dobrych tłuszczów roślinnych, jak i masła w niewielkiej dawce.


Więcej na temat składniki odżywcze
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27