Marynowane grzybki
© Nadezda Kraft/Fotolia.com

5 sposobów na przetwory z grzybów

Marynowane grzybki
© Nadezda Kraft/Fotolia.com

Przetwory z grzybów można przechowywać nawet przez rok po ich przygotowaniu. Dzięki temu smakiem grzybów możemy cieszyć się także po sezonie. Kiszone i marynowane grzyby mogą stanowić przekąskę albo składnik sałatek, grzyby suszone natomiast nadadzą wyjątkowy aromat zupom i sosom.

Suszone grzyby

Najłatwiejszym sposobem na przechowywanie grzybów jest ususzenie ich od razu po zbiorze. Grzyby należy oczyścić, odkroić z nich fragmenty zepsute i posegregować według gatunków (po ususzeniu i zmieszaniu trudno może być odróżnić jeden od drugiego). Następnie trzeba je pokroić na dość cienkie, równe paski i rozłożyć na kawałku papieru. Grzyby powinny zostać ułożone w ciepłym suchym miejscu, na słońcu albo w pobliżu piekarnika. Kawałki grzybów można też nawlec na nitkę i rozwiesić nad piekarnikiem. Grzyby powinny suszyć się dopóty, dopóki staną się twarde. Wtedy można zamknąć je w słoikach, ale zamiast przykrywką zakryć je gazą albo kawałkiem lnianej szmatki. W przeciwnym razie mogą spleśnieć.

Grzyby sproszkowane

Innym sposobem przechowywania grzybów jest zmielenie ich po ususzeniu. Sproszkowane grzyby można przechowywać w słoikach i dodawać do sosów oraz zup.

Grzyby marynowane

Grzyby marynowane to smaczna przekąska i dodatek do dań.

 

Składniki:

  • grzyby (np. borowiki, podgrzybki, kurki, rydze, maślaki),
  • 2-3 cebule,
  • 5 szklanek wody,
  • 1 łyżka soli,
  • 3 łyżki cukru,
  • po 5 ziarenek ziela angielskiego na słoik,
  • po 3 liście laurowe na słoik,
  • po 1/2 łyżki gorczycy na słoik,
  • 1 szklanka octu.

Sposób przygotowania:

Najpierw należy przygotować zalewę: wodę zagotować, dodać do niej sól, cukier, ziele angielskie i liść laurowy oraz gorczycę. Pokroić cebulę na cienkie paski i dodać do gotującej się wody. Po 3-5 minutach od dodania cebuli należy zdjąć garnek z ognia i dolać szklankę octu. Zalewa powinna ostygnąć.

 

Osobno należy ugotować grzyby, wcześniej jednak należy dokładnie je oczyścić i umyć oraz pokroić na kawałki. Grzyby należy wrzucić do wrzącej wody i przez 5 minut gotować, następnie odcedzić i włożyć do słoików. Do 3/4 wysokości słoika (tak, żeby grzyby były zakryte) należy wlać zalewę i delikatnie zamieszać zawartość. Słoiki należy dokładnie zakręcić, ustawić w dużym garnku na specjalnej podstawce, żeby nie miały kontaktu z dnem, i gotować przez 30 minut.

Grzyby marynowane można przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez rok.

Grzyby kiszone

Do kiszenia należy wybierać młode, nieduże grzyby, np. kurki, opieńki, gąski. Po dokładnym oczyszczeniu należy wrzucić je do wrzącej wody i obgotować (3 minuty wystarczą) w wodzie z dodatkiem soli (1 łyżeczka soli na każdy litr). Grzyby należy następnie odsączyć i przepłukać zimną wodą.

 

Do słoika, w którym będą przechowywane grzyby, sypiemy łyżkę soli, wkładamy grzyby, zalewamy je zimną, przegotowaną wodą i dosypujemy jeszcze jedną łyżkę soli. Do słoika można też włożyć ząbek czosnku, kawałek korzenia chrzanu, liść laurowy, dosypać łyżeczkę gorczycy. Słoik należy dokładnie zamknąć i odstawić do pomieszczenia o temperaturze pokojowej na 5-6 dni. Po tym czasie można przenieść grzyby do chłodnego miejsca. Można je przechowywać w ten sposób przez rok.

Duszone grzyby pasteryzowane

Po oczyszczeniu i odkrojeniu zepsutych części, grzyby należy pokroić i udusić na patelni z dodatkiem oleju rzepakowego. W trakcie duszenia dodać sól i pieprz do smaku. Tak przygotowane grzyby można zamknąć w słoikach i pasteryzować.

 

Słoiki ustawiamy w dużym garnku na specjalnej podstawce, żeby nie miały kontaktu z dnem. Zalewamy je wodą do wysokości wieczka i gotujemy przez ok. godzinę. Po wyjęciu słoiki trzeba dokręcić i postawić do góry dnem. Dzień później pasteryzację należy powtórzyć. Tak zakonserwowane grzyby można przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez ok. pół roku.


Więcej na temat przekąski i dodatki
Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15