Najbardziej trującym grzybem w Polsce jest muchomor sromotnikowy. Zjedzenie nawet 50 gramów może prowadzić do śmierci. To jednocześnie popularny grzyb, na którego łatwo trafić.

Reklama

Nie istnieje żaden sprawdzony sposób na rozpoznanie tego czy grzyb jest jadalny. Nieprawdą jest, że wszystkie grzyby trujące są niesmaczne, gorzkie, lub mają nieprzyjemny zapach. Nie można ich poznać po wyciekaniu z niech mleczka lub po zmianie barwy po naciśnięciu. Nie warto również kierować się zasadą, że jeśli grzyb został nadgryziony przez owady lub ślimaki, to znaczy, że jest jadalny.

Najniebezpieczniejsze grzyby w Polsce

W kraju nad Wisłą wyróżnia się pięć najbardziej niebezpiecznych grzybów:

Zobacz także
Reklama
  • Piestrzenica kasztanowata – jej zjedzenie może w ostateczności prowadzić do śmierci. Powoduje mocne bóle brzucha, wątroby, a w skrajnych przypadkach uszkodzenia wzroku czy nawet szpiku kostnego. Piestrzenica jest mylona z smardzem jadalnym. W Polsce występuje tylko na nizinach i w niższych górach.
  • Muchomor plamisty – często mylony z muchomorem czerwieniejącym i twardawym (które są jadalne). Zatrucie nim może skończyć się ostrą biegunką, halucynacjami, a nawet śmiercią. Osoby, które zjadły muchomora plamistego, muszą jak najszybciej poddać się płukaniu żołądka. W Polsce jest pospolity. Spotkać go można głównie od czerwca do października w lasach liściastych, rzadziej w iglastych.
  • Zasłonak rudy – gatunek zagrożony i rzadko występujący. Mylony z popularną gąską. Zatrucie się nim prowadzi do niewydolności nerek, a w efekcie do śmierci. Objawy po zjedzeniu zasłonaka rudego pojawiają się dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach. W Polsce jest to gatunek rzadki. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, od sierpnia do października.
  • Muchomor jadowity – podobny do pieczarki. Jego spożycie powoduje nieodwracalne uszkodzenie wątroby. W Polsce gatunek rzadki. Rośnie głównie w górskich lasach iglastych pod świerkami i sosnami, rzadziej w lasach mieszanych i liściastych pod bukami.
  • Muchomor sromotnikowy – najbardziej trujący grzyb polskich lasów. Spożycie 50 g grzyba prowadzi do śmierci. Trucizna w nim zawarta niszczy organy od środka. Pierwsze objawy zatruciem pojawiają się dopiero po 8 godzinach od spożycia. Utrudnia to znacznie ratowanie człowieka, który spożył muchomora sromotnikowego. Mylony często jest z gąską zieloną. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Rośnie w lasach liściastych, także w mieszanych.
Reklama
Reklama
Reklama