Uśmiechnięty młody mężczyzna patrzy na psa i go głaszcze.
©Monkey Business/Fotolia.com
Dom

Czym się zajmuje psi psycholog, jak nim zostać i kiedy warto skorzystać z jego pomocy

Uśmiechnięty młody mężczyzna patrzy na psa i go głaszcze.
©Monkey Business/Fotolia.com

Behawiorysta to psi psycholog zajmujący się tzw. terapią zachowań zwierząt. Pomaga zrozumieć i wyeliminować takie problemy jak np.: ucieczki psów z domu, szczekanie na ludzi, szarpanie na smyczy czy agresja lub gryzienie. Psi psycholog pracuje zarówno z psem – ucząc go dobrych nawyków, jak i właścicielem – wyjaśniając i podpowiadając, co zrobić by dane zachowanie się nie powtarzało.

 

Behawiorysta nie jest zawodem. Nie widnieje w indeksie zawodów i specjalności stworzonym na potrzeby Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku.

Kurs dyplomowy COAPE nadaje kwalifikacje behawiorysty zwierząt

Behawiorystą zostaje się po ukończeniu stacjonarnego kursu dyplomowego COAPE (Centre of Applied Pet Ethology), czyli największej organizacji kształcącej behawiorystów zwierzęcych w Wielkiej Brytanii. Polski oddział  Centre of Applied Pet Ethology -  COAPE Polska, istnieje od 2008 roku. Kurs daje kwalifikacje zwierzęcego behawiorysty na licencji COAPE, a jego ukończenie pozwala na rozpoczęcie działalności jako terapeuta zwierzęcych zachowań. Warunkiem ukończenia COAPE jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich modułów kursu z prac zaliczeniowych, praktycznych i końcowej oceny studium przypadku (według określonych standardów). Cena kursu (obejmująca zaliczkę początkową) wynosi około 9 tysięcy złotych.

Co zrobić, by dostać się na kurs dyplomowy na psiego psychologa?

Kandydaci na psiego behawiorystę muszą mieć minimum wyższe wykształcenie. Podstawą kwalifikacji na kurs COAPE jest wykazanie doświadczenia w pracy ze zwierzętami, np.:

  • dyplom lekarza lub technika weterynarii,
  • praca w schronisku lub fundacji dla psów,
  • kurs trenerski lub dogoterapii,
  • prowadzenie psiej hodowli lub domu tymczasowego dla psów.

 

Dostać się na kurs można wykazując powyższe doświadczenie lub kończąc jeden z korespondencyjnych kursów COAPE, np.:

  • Wilk – Zachowanie i Ekologia,
  • Szkoła dla Psów,
  • Think Dog,
  • Study Dog.

 

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, kandydaci poproszeni zostaną o przesłanie listu motywacyjnego, gdzie znajdować się będą informacje o doświadczeniu w pracy ze zwierzętami.

Czym zajmuje się psi behawiorysta?

Psi behawiorysta zajmuje się zachowaniem psów. Z pomocy psich psychologów korzystają właściciele czworonogów, którzy nie są sobie w stanie poradzić z zachowaniem swojego pupila, np. szarpaniem smyczy przez psa, załatwianiem się w domu, szczekaniem na wszystkich lub panicznym lękiem. Behawiorysta ma za zadanie pomóc stworzyć dobrą relację na poziomie pies – właściciel. Wyjaśnia złe zachowanie czworonoga członkom rodziny oraz pracuje z pupilem, aby złe nawyki zastąpić tymi pożądanymi, np. grzecznym chodzeniu przy nodze właściciela w czasie spacerów.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49