Kot trzymający szczoteczkę do zębów
© New Africa/Adobe Stock
Dom

Kamień nazębny u kota - na czym polega usuwanie płytki nazębnej u kotów?

Kot trzymający szczoteczkę do zębów
© New Africa/Adobe Stock

Nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka jest najłatwiejszym do odnotowania symptomem świadczącym o nagromadzeniu płytki nazębnej. Powstały osad ma nie tylko konsekwencje estetyczne, namnażające się bakterie mogą również spowodować zapalenie dziąseł, wypadanie zębów, schorzenia serca, wątroby, płuc, nerek oraz doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu pupila.

 

Kamień nazębny u kotów należy usuwać średnio raz na 3 lata. Warto jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę przyzębia zwierzęcia, podając mu specjalistyczną karmę, dentystyczne przysmaki oraz stosując przeznaczone do tego celu preparaty. 

 

Jak przygotować kota do zabiegu usuwania kamienia nazębnego?

 

Pierwszym etapem przygotowującym jest wizyta w weterynarza, który oceni stan uzębienia kota i przepisze antybiotyk. Lek najczęściej podaje się na kilka dni przed zabiegiem - cała procedura zostanie szczegółowo objaśniona przez lekarza. W dniu zabiegu pupil musi być na czczo, czyli co najmniej 12 godzin przed nie może dostać żadnego jedzenia. 

 

Jak długo trwa i ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u kota?

 

Zabieg usuwania płytki nazębnej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilka godzin. Warto pamiętać, że przy okazji usuwania kamienia z zębów nie wolno wykonywać żadnych innych zabiegów, ze względu na bardzo wysokie ryzyko zakażenia tkanek bakteriami z pyszczka. Do ceny zabiegu należy doliczyć antybiotyk i znieczulenie. Jest ona również uzależniona od wieku zwierzęcia i stanu jego uzębienia, finalnie kwota ta może wynieść od 350 do 700 zł. 

 

Co robić po zabiegu?

 

Po wybudzeniu kota z narkozy należy przewieźć go do domu w bezpiecznych warunkach - najlepiej w transporterze. Zwierzę może być osowiałe przez kilka godzin, może mu się również zdarzyć niekontrolowane oddanie moczu lub wymioty. Nie należy samodzielnie usuwać z jego ciała wenflonu - zrobi to lekarz w czasie wizyty kontrolnej, która powinna się odbyć dwa dni po zabiegu. Możliwe, że kot będzie odczuwał ból, jeżeli zacznie zachowywać się nerwowo lub inaczej niż dotychczas, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza. Po usunięciu kamienia pupil może jeść wszystko to, co dotychczas, warto jednak wkomponować w dietę dentystyczne przysmaczki oraz raz na kilka miesięcy wyczyścić kocie zęby specjalistycznym żelem. 

Więcej na temat zwierzęta domowe koty
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47