Drewniany taras
© monropic/Fotolia.com
Dom

Egzotyczne i krajowe drewno na taras

Drewniany taras
© monropic/Fotolia.com

Drewno tarasowe powinno być odporne zarówno na wilgoć, jak i duże nasłonecznienie. Bardzo dobrym wyborem będzie bangkirai. Krajowym gatunkiem drewna, które warto wybrać na taras jest dąb.

Deski na taras powinny mieć przynajmniej 2 centymetry grubości. Pomiędzy deskami należy zachować szczeliny przynajmniej 0,5 centymetra szerokości.

Azjatyckie drewno na taras - bangkirai

Egzotyczne drewna są najlepszym i najtrwalszym materiałem na taras. Największą popularnością – zwłaszcza w przypadku tarasów zacienionych, cieszy się bangkirai (damarzyk) z deszczowych lasów w Azji Południowo-Wschodniej. Gatunek ten jest naturalnie zabezpieczony przed wpływem wody, dzięki czemu nie odkształca się i nie pęka pod wpływem czynników atmosferycznych. Kolor karmelowy przechodzi w szaro-brązowy.

Egzotyczne drewna na taras z Amazonki

Pod uwagę warto wziąć także drzewa z okolic Amazonki:

  • bumaru – od razu po ścięciu ma intensywny ceglasty kolor, który z czasem zaczyna przypominać bursztyn. Związki oleiste zawarte w drewnie zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci i odkształcaniem desek;
  • tatajubę – od razu po ścięciu ma świeży, cytrynowy kolor, który z czasem staje się miodowy bądź ciemnobrązowy. Ma bardzo wysoką odporność na działanie grzybów, owadów i czynników atmosferycznych;
  • ipe (lapacho) – od razu po ścięciu ma zielono-żółty kolor, który w trakcie użytkowania zmienia się w oliwkowy, bordowy, a następnie czarny. Jest tak samo odporne na ogień, jak np. stal zbrojeniowa;
  • massarandubę (pigwicę właściwą) – z barwy jasnoczerwonej przechodzi do brązowej. Jest najmniej odporne na czynniki zewnętrzne z wszystkich przedstawionych wcześniej gatunków.

Deski podłogowe z wymienionych gatunków są bardzo wytrzymałe, nawet bez impregnacji. Aby nie zmieniały koloru, dobrze jest jednak zabezpieczyć je olejem lub lakierem.

Krajowe deski podłogowe

Z polskich desek tarasowych warto rozważyć zakup desek z modrzewia i dębu. Są one najbardziej odporne na niszczenie, ale nawet wymienione gatunki wymagają impregnacji. Najbardziej nietrwałe są tarasy z drzew iglastych. Deski sosnowe lub świerkowe, pomimo impregnacji ciśnieniowej, szybko tracą warstwy ochronne i wymagają częstej konserwacji. Żywicę z desek usuwa się za pomocą benzyny lub rozpuszczalnika nitro, następnie myje drewno i ponownie impregnuje.

Koszt drewna na taras

Za jeden metr kwadratowy desek polskich trzeba zwykle zapłacić około 150-200 złotych. Drewno egzotyczne może być nawet o 50% droższe. Koszt z robocizną to średnio wydatek 400 złotych. Cena zależy przede wszystkim od rodzaju i jakości drewna, a także renomy firmy, która je sprzedaje i układa.


Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33