Pies siedzi, obok znajdują się przybory do kąpieli.
©chelmicky/Fotolia.com
Dom

Czy szampon dla psa to jedyny potrzebny psu kosmetyk?

Pies siedzi, obok znajdują się przybory do kąpieli.
©chelmicky/Fotolia.com

Szampon dla psa w płynie to minimalne wyposażenie kosmetyczne potrzebe do pielęgnacji pupila. Kosmetyk można zastąpić suchym szamponem dla psa. Jest bardzo przydatny u niemogących jeszcze zażywać kąpieli szczeniąt, psów w podeszłym wieku bądź po zabiegach operacyjnych, kiedy zwierzęcia nie można moczyć ani stosować u niego kosmetyków dla psów.

 

Pomiędzy wizytami u psich fryzjerów można wspomóc skórę i sierść pupila, stosując dobry szampon i odżywkę. Pies z pewnością łatwo zniesie kilkuminutową kąpiel z kosmetykami, które nie podrażniają skóry ani nie powodują łzawienia oczu.

Jaki profesjonalny szampon dla psa wybrać

W ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć następujące rodzaje szamponów:

  • do codziennej pielęgnacji skóry i sierści. Zaliczamy tu szampony nawilżające, nadające objętość bądź połysk, odżywcze, wybielające do białych włosków, wzmacniające kolor sierści (np. złoty i brązowy lub szary).
  • przeciwpchelne, zazwyczaj ekologiczne, z olejkami eterycznymi. Skutecznie działają również na komary, kleszcze i pozostałe insekty, odstraszając je. Nie niszczą sierści i nie mają toksycznego działania po przypadkowym spożyciu przez psa. Wspomagają gojenie się ran.
  • przeciwłojotokowe - dla psów z mocno przetłuszczającą się sierścią bądź łojotokiem (np. Chow-Chow). Poprawiają ukrwienie cebulek włosów i pracę gruczołów łojowych, regulując poziom naturalnej produkcji sebum.
  • dermatologiczne dla problematycznej skóry z częstymi sezonowymi alergiami, wrażliwej, delikatnej, z nawracającym trądzikiem. Chronią przed zakażeniami bakteryjnymi wskutek ugryzień czy ukąszeń, likwidują wywołane bakteriami nieprzyjemne zapachy, przyspieszają gojenie ran po urazach czy operacjach. W skład serii z tego rodzaju szamponem najczęściej wchodzi również łagodząca maseczka dermatologiczna do spłukiwania.
  • suche szampony dla psów do stosowania pomiędzy kąpielami, u szczeniaków, psów starych lub takich, które nie mogą moczyć sierści. Sprawdzają się również w celu zakrycia przebarwień u zwierząt o białym ubarwieniu.

Jaki kosmetyk dla psów zastosować przy plączącej się sierści

Długowłose rasy psów z pewnością będą wdzięczne swoim właścicielom po zastosowaniu produktów przeciw plątaniu się sierści. Można użyć szamponu bądź pielęgnacyjnej odżywki w spray'u, które wzmacniają włoski, pobudzają ich wzrost i przeciwdziałają splątywaniu. Walka z kołtunami jest o wiele prostsza, a kąpiel psa znacznie przyjemniejsza. Po zastosowaniu włosy są nawilżone, lecz nie natłuszczone czy zbytnio obciążone.

Produkty do psich oczu

Właścicielom psów, w których okolicach oczu i w kanalikach łzowych tworzą się nieestetyczne ciemne plamy, poleca się balsamy i płyny do higieny okolic oczu. Skórę wokół oczu czyści się codziennie niezwykle delikatnie gazą zwilżoną kosmetykiem, a kojący i relaksujący efekt jego działania pozwala spokojnie zastosować go na czworonogu.

Po co stosuje się kosmetyki do pielęgnacji opuszek łap

Kremy ochronne do psich opuszek stosowane są głównie w ekstremalnych klimatach lub u psów pracujących np. na utwardzonych nawierzchniach. Kosmetyki ochronne działają grzybobójczo i bakteriobójczo, koją, regenerują, zmiękczają skórę i leczą zakażenia oraz otwarte rany.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49