Iglaki w doniczkach na balkonie przyprószone śniegiem.
© FotoLyriX/Adobe Stock

Krzewy iglaste soczysty kolor zieleni zachowują również zimą, dlatego są tak chętnie wybieraną ozdobą na balkon, która dobrze się prezentuje przez cały rok. Do najpopularniejszych gatunków iglaków balkonowych należą: jałowce, cisy, modrzewie, tuje oraz karłowe odmiany sosny, choiny kanadyjskiej. Wybierając krzewy ozdobne na balkon, należy zwrócić, przede wszystkim, uwagę na nasłonecznienie stanowiska.

 

Krzewy iglaste to doceniane rośliny balkonowe ze względu na całoroczną zieleń i szeroki wybór kształtów. Doskonale prezentują się w klasycznych, prostych donicach, w otoczeniu kwitnących roślin.

Iglaste rośliny balkonowe lubiące nasłonecznione stanowiska

Do krzewów iglastych, które bardzo dobrze rozwijają się na słonecznych stanowiskach należą jałowce. Z roślin można wykonać ozdobny zielony żywopłot, stawiając kilka donic obok siebie. Do najpopularniejszych odmian jałowców, jakie można hodować na balkonie należą:

  • jałowiec chiński Blue Alps - roślina o krzaczastym pokroju i przewieszających gałązkach, doskonale komponuje się z kwiatowymi kompozycjami,
  • jałowiec płożący Andora Compact - to niski krzew o niewielkich wymaganiach glebowych i igłach w kolorze niebiesko-szarym,
  • jałowiec pośredni - niska, rozłożysta roślina o złoto-żółtej barwie,
  • jałowiec łuskowaty Blue Star - o gwieździstym pokroju o igłach w odcieniu stalowego błękitu.

 

Inne gatunki iglaków, które najlepiej czują się na nasłonecznionym balkonie to, np.:

  • Karłowe odmiany sosny, np.: sosna pospolita, która osiąga metr wysokości po ok. 10 latach, sosna wejmutka z delikatnymi igłami i ozdobnymi szyszkami czy sosna czarna o kulistym pokroju.
  • Modrzewie, które zrzucają igły na zimę, dlatego stanowią jedynie sezonową dekorację na balkon.
  • Tuje to wyjątkowo dekoracyjne iglaki, które rewelacyjnie sprawdzają się do uprawy pojemnikowej. Do odmian karłowych i okrągłych należą, np.: Bablin, Little Champion, Danica, Teddy, Mr Bowling Ball.  

 

Oryginalną ozdobą na balkon są również kompaktowe gatunki tui o kolorowych igłach, takie jak: Cloth of Gold (żółte, pomarańczowe), Mirjam (żółto-zielone), Amber Glow (żółte), Meinecke's Zwerg (kremowe).

Iglaste rośliny na balkon na zacienione stanowiska

Krzaczasta odmiana cisa (pośredniego Hicksii) jest szczególnie ceniona za to, że bardzo dobrze znosi cięcia, przez co można ją dowolnie formować. Roślinę najlepiej przycinać zanim jeszcze pojawią się na niej nowe igły, czyli latem bądź wczesną wiosną.

 

Karłowa odmiana choiny kanadyjskiej tworzy charakterystyczną płasko-kulistą formę z delikatnym zagłębieniem na środku. Roślina osiąga maksymalną wysokość do 1 metra i zachwyca lekko zwisającymi gałązkami pokrytymi niewielkimi igłami.

Więcej na temat Balkon Rośliny ogrodowe