Pies leży, w pysku trzyma smycz.
©javier brosch/Fotolia.com
Dom

Tradycyjne smycze dla psa do wyprowadzania na spacer i niestandardowe do treningów – czym się kierować wybierając smycz

Pies leży, w pysku trzyma smycz.
©javier brosch/Fotolia.com

Smycze dla psa dobiera się do funkcji, jaką ma pełnić oraz wielkości psa. Smycze na spacer mogą być regulowane lub krótkie – bez regulacji. Właściciele czworonogów najczęściej wybierają smycze z taśmy, sznurka lub skórzanego rzemienia. Smycze do tresury, treningów i pokazów (tzw. ringówki) najczęściej wykonane są z elastycznej linki polipropylenowej, zakończonej solidnym karabińczykiem lub pętlą.

 

Smycz dobrze jest dobierać do wagi i wielkości psa. Na niektórych smyczach napisane jest, dla jakiej rasy lub do ilu kilogramów są przeznaczone.

Klasyczne smycze bez regulacji: z taśmy, sznurka, skóry, łańcucha

Smycz klasyczna to najczęściej sznurek, taśma, łańcuszek lub skóra, zakończona - z jednej strony, karabińczykiem, a z drugiej – rączką (pętlą). Długość takiej smyczy wynosi zwykle od 120 do 150 centymetrów i pozawala psu na względną swobodę. W przypadku, gdy pupil musi iść przy nodze wystarczy owinąć pętlę wokół nadgarstka, skracając nieco długość taśmy. Takie smycze nie mają regulacji, co może utrudniać podróże z psem i swobodne wybieganie zwierzęcia.

Tradycyjne smycze z regulacją długości: automatyczne i przepinane

Smycz regulowana zakończona jest z obu stron karabińczykiem. Za pomocą metalowych kółek na smyczy można dowolnie regulować jej długość w zależności od potrzeb np. na treningu – wydłużyć, na spacerze – skrócić. Smycze automatyczne rozwijają się na długość od 3 do 8 metrów. A wbudowana w nich blokada pozwala, w każdej chwili, zahamować wydłużanie lub zwijanie.

Smycz automatyczna, linka czy taśma?

Smycze z taśmy są bardziej wytrzymałe, od automatycznie zwijanych linek, dlatego lepiej sprawdzają się podczas spacerów z dużym i silnym psem. Małe i średnie psy można wyprowadzać na linkach, które mają wbudowany przycisk blokady zwijania linki, umożliwiający regulację długości smyczy.

Smycze niestandardowe: treningowe, ringówki i dla uprawiających sport

Smycze treningowe są cienkie i lekkie a ich długość sięga 15 metrów. Wykorzystywane są do tresury psów. Smycz do joggingu jest idealna dla właścicieli, którzy biegają razem z psem. Człowiek zapina na brzuchu specjalny pas połączony z elastyczną smyczą, z wbudowaną rączką, ułatwiającą utrzymanie psa. Ringówka, czyli smycz przeznaczona do prezentowania psa na wystawie przypomina klasyczną. Różnica polega na tym, że zakłada się ją bliżej uszu psa, a nie na szyi.

Jaka smycz dla szczeniaka i małego psa

Szczeniakom poleca się zakładać smycze z taśmy lub grubej linki, np. w postaci warkocza, ponieważ są odporne na gryzienie i trudno je zniszczyć. Smycz powinna być elastyczna i mieć mały karabińczyk. Dla psów mniejszych ras, które potrafiących już chodzić na smyczy, sprawdzają się też smycze automatyczne – odpowiednio dobrane do wagi pupila.

Jaka smycz dla dużego psa

Właścicielom dużych i niezdyscyplinowanych psów poleca się grube smycze z metalu. Są bardzo wytrzymałe, dlatego ciężko je przerwać, nawet bardzo silnemu zwierzęciu.

Smycz dla psa, który ciągnie

Jeżeli pies szarpie i wyrywa się, najlepiej kupić mu smycz z gumowymi wstawkami. Gumowe obicia na rączce, ochronią właściciela przed otarciami.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55