Sprzątanie mieszkania na święta – jak je zaplanować?
© Comugnero Silvana/Adobe Stock

Generalne porządki to element, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowania do Bożego Narodzenia. W większości domów wielkie sprzątanie urosło do miana tradycji, podobnie jak ubieranie choinki czy pieczenie pierników.

 

Pamiętaj, by nie odwlekać bożonarodzeniowych porządków do ostatniej chwili. To prosty przepis na przedświąteczną panikę. Sprzątanie warto szczegółowo zaplanować i zacząć możliwie jak najwcześniej. Dzięki temu nie zabraknie Ci czasu na inne przygotowania, na przykład rodzinne ubieranie choinki.

Świąteczne porządki – od czego zacząć?

Sprzątanie możesz zacząć nawet kilka tygodni przed świętami. Listopad lub początek grudnia to świetny okres na wykonanie takich prac jak przegląd szaf, szafek i spiżarni. Przejrzyj zawartość garderoby i pozbądź się wszystkich starych, bezużytecznych przedmiotów. Podobnie przeanalizuj zawartość łazienkowych i kuchennych szafek – wyrzuć wszystkie zużyte, przeterminowane lub zbędne rzeczy.

 

Co jeszcze możesz zrobić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem? Polecamy umycie okien, wyczyszczenie zabrudzonych ścian i wszystkich wiszących na nich przedmiotów (ram z obrazami lub zdjęciami, zegarów), a także usunięcie pajęczyn ze wszystkich zakamarków i odkurzenie listew przypodłogowych.

Kolejność sprzątania

Świąteczne porządki najlepiej jest rozpocząć w pomieszczeniach, które są najmniej używane – sypialni, gabinetu czy pokoju gościnnego. Warto odsunąć w nich meble i dokładnie odkurzyć wszystkie dostępne miejsca.

 

Kiedy pokoje lśnią czystością, możesz przejść do łazienki. Na sprzątanie tego pomieszczenia warto przeznaczyć cały dzień. Porządki należy rozpocząć od umycia glazury i wyszorowania fug. Dopiero wtedy możesz zająć się czyszczeniem sedesu, wanny, umywalki, luster i półek.

 

Sprzątanie kuchni należy zaplanować na sam koniec – w końcu to właśnie to pomieszczenie brudzi się najszybciej. Oczywiście część prac możesz wykonać wcześniej. Należą do nich:

  • wyrzucenie przeterminowanych produktów z lodówki, zamrażarki i spiżarni;
  • wyczyszczenie wnętrza szafek kuchennych;
  • umycie glazury;
  • usunięcie osadu z czajnika i ekspresu do kawy;
  • wyczyszczenie okapu, wnętrza piekarnika, wnętrza mikrofalówki;
  • umycie wnętrza lodówki.

 

Na dzień przed świętami pozostaw jedynie takie czynności, jak mycie podłóg czy blatów.

 

Więcej na temat sprzątanie