Właściciel wyciąga dłoń przed siedzącym psem.
©lnichetti/Fotolia.com
Dom

Tresowanie psa: nauka komend, stosowanie obroży antyszczekowej

Właściciel wyciąga dłoń przed siedzącym psem.
©lnichetti/Fotolia.com

Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.

 

Wyróżnia się cztery metody stosowane przy tresowaniu psa: mechaniczną, kontrastową, wyróżnieniową i metodę naśladownictwa. Metoda mechaniczna obejmuje wyrobienie nawyku wykonywania komendy. Kontrastowa polega na uczeniu psa połączonym z nagrodą za wykonane zadanie – np. podanie smakołyku i głaskanie. Metoda wyróżnieniowa łączy metodę mechaniczną z nagradzaniem psa za spełnione polecenie. Tresura metodą naśladownictwa polega na powtarzaniu przez psa zachowania tresera.

Tresura psa – zasady

Aby jak najlepiej wytresować psa, warto stosować poniższe zasady:

 • Nazwać psa imieniem, które łatwo zapamięta. Najlepiej, aby było ono krótkie. Do psa powinno się często mówić po imieniu. Wyjątkiem jest nauka nowej komendy. Pies nie może kojarzyć zadania z własnym imieniem.
 • Uczyć psa codziennie przez 10-15 minut. To wystarczająca ilość czasu, w trakcie której pies będzie należycie skupiony.
 • Zaplanować szkolenie, którego pierwszym etapem powinna być nauka spania w legowisku, a nie na łóżku właściciela. Uporządkowany plan tresury pomoże na bieżąco weryfikować jego efekty.
 • Włączyć rodzinę w tresurę zwierzęcia. Powinien za nią odpowiadać jeden z członków rodziny. Psy bowiem lubią wiedzieć, kto jest ich „przywódcą” i jemu są posłuszne. Warto poinformować rodzinę o zachowaniach, których uczymy psa lub które chcemy u niego wyeliminować.
 • Pamiętać, że każdy pies ma inny temperament, który wpływa na szybkość uczenia się.
 • Nauczyć psa jak najszybciej (na 2-3 lekcji) komendy „Stop”, która może go uchronić nawet przed śmiercią. Będzie przydatna np., gdy zwierzę zerwie się ze smyczy.
 • Nagradzać sukces w tresurze. Należy jednak zmniejszać udział smakołyków wraz z upływem szkolenia, aby pies nie kojarzył wykonania zadania z przysmakiem. Można go zastąpić np. głaskaniem.
 • Każdorazowo kończyć szkolenie nagrodzeniem lub pochwaleniem psa. Dzięki temu chętnie będzie uczestniczył w kolejnych lekcjach.
Bonito rabat to świetna okazja, żeby kupić najnowsze poradniki, z których dowiesz się jak wytresować psa!

Obroża antyszczekowa i jej działanie

Podczas tresury psa można użyć obroży antyszczekowej. Ograniczy ona szczekanie zbyt głośnego zwierzęcia. Dostępne są trzy rodzaje obroży:

 • sprayowe, na których działanie wpływa zapach;
 • ultradźwiękowe,
 • elektroniczne, działające na zasadzie impulsu elektrostatycznego.

 

Obroże antyszczekowe można stosować zarówno w trakcie tresowania psa, jak i do podtrzymania jego efektów. W tej drugiej sytuacji można sięgnąć po atrapę obroży.

 

Wybierając obrożę należy zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiada. Certyfikat CE (Conformité Européenne) potwierdza jakość urządzenia i jego zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Nie należy kupować obroży bez certyfikatu, ponieważ może się ona okazać podróbką i zagrażać bezpieczeństwu psa. Istotny jest także certyfikat ECMA (Electronic Collar Manufacturers Association). Zapewnia on o zastosowaniu nie większej niż niezbędna ilości impulsów elektrostatycznych. Organizacja ECMA, która zrzesza głównych producentów obroży elektronicznych, wymaga także umieszczania w obrożach zabezpieczeń przed nadużywaniem tych urządzeń.

Nauka komend u psa

Aby skutecznie nauczyć psa komend, najlepiej zacząć ten proces jak najszybciej. Szczenięta uczą się bowiem bardzo szybko. Jednak starsze psy także można wytresować, z tym że potrwa to trochę dłużej. Komendy, które pies powinien przyswoić to:

 • siad,
 • chodź,
 • nie,
 • zostaw,
 • nie wolno,
 • leżeć.

Zwierzę, aby nauczyło się komend, powinno być dobrze zmotywowane. Najlepiej prowadzić tresurę w formie zabawy. Pies chętnie przyswoi wtedy podawane mu informacje, a nauka przebiegnie sprawniej. Nie warto karać pupila za niewykonanie zadania. Widocznie potrzebuje więcej czasu na naukę.

Przy uczeniu psa powinniśmy być w dobrym nastroju. Niecierpliwość nie jest dobrym doradcą. Zwierzę wyczuje nasze negatywne emocje.

Na początku nauki komend nie należy rozpraszać psa - powinien skupić się na swoim zadaniu. Dopiero, kiedy opanuje komendę, można wprowadzić dodatkowy bodziec. Dzięki niemu utrwalimy efekty tresury.

15 minut dziennie to wystarczający czas na naukę. Pies nie będzie w stanie skupić się dłużej. Po dobrze wykonanym zadaniu, należy nagrodzić zwierzę i dać mu czas na zabawę.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Pamiętacie "polskiego hydraulika"? Dziś Piotr Adamski ma 36 lat. Wiemy jak wygląda i czym się zajmuje!

zobacz 00:59