Pieczarki rosnące na wilgotnej ziemi.
©Vera Kuttelvaserova/fotolia
Dom

Hodowla grzybów w ogrodzie – boczniaki, twardziaki rydze i grzyby leśne

Pieczarki rosnące na wilgotnej ziemi.
©Vera Kuttelvaserova/fotolia

Grzyby w ogrodzie są możliwe do uprawy. Najłatwiej zabrać się za hodowlę pieczarek, boczniaków lub twardziaków.

 

Hodowla grzybów saprofitycznych (typu pieczarka, boczniak czy twardziak) jest prosta i nie wymaga szczególnych warunków panujących w ogrodzie (np. odpowiedniego nasłonecznienia czy poziomu wilgoci). Grzyby typowo leśne są trudniejsze w uprawie. By wyrosnąć, potrzebują one towarzystwa konkretnych drzew, a nawet bakterii w glebie.

Najłatwiej posadzić pieczarkę

Domową hodowlę grzybów najłatwiej rozpocząć od pieczarki. Grzyby te nie wymagają specjalnych warunków. Wystarczy zacienione miejsce w ogrodzie, piwnica, strych lub stara komórka gospodarcza, by rozpocząć uprawę. Pieczarki lubią rosnąć, gdy temperatura powietrza wynosi od 12 do 20°C. Nie wymagają nasłonecznienia. Ich grzybnie z łatwością można kupić w szkółkach leśniczych lub internecie. Pierwszymi zbiorami pieczarek można cieszyć się już po pierwszym miesiącu.

Boczniaki i twardziaki

Boczniak ostrygowaty i twardziak jadalny to grzyby, które idealnie nadają się jako dodatek do potraw mięsnych. Ich uprawa nie jest trudna. Wystarczy w ogrodzie znaleźć miejsce, które będzie cieniste, zaciszne i bardzo wilgotne. Pierwsze zbiory boczniaków i twardziaków, w zależności od podłoża, można przeprowadzić po kilku miesiącach lub roku po posadzeniu grzybni.

Uprawa grzybów leśnych

Hodowla grzybów typowo leśnych jest bardziej skomplikowana. Rosną one tylko pod niektórymi drzewami w towarzystwie konkretnych bakterii i grzybów. Dla przykładu grzybnia prawdziwka może rozwinąć się jedynie w przypadku, gdy rośnie w pobliżu sosen, dębów i świerków, a w glebie znajdują się bakterie z rodzaju pseudomonas. Są to warunki bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do odwzorowania w domowym ogrodzie, z wyjątkiem ogrodów w leśnej okolicy.

Hodowanie rydzów

Najłatwiejszym grzybem leśnym do uprawy domowej jest rydz mleczny. Wystarczy jedynie trochę grzybni, wilgoci i towarzystwo sosen lub świerków, by rozpocząć pełnoprawną hodowlę. Jeśli gleba pod grzybami szybko przesycha, warto zastosować specjalny hydrożel, który nawadnia i utrzymuje ją w odpowiednim stanie.


 

Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59