Pies na rowerze, czyli jak bezpiecznie przewozić pupila
© maggie2/Adobe Stock

Jazda na rowerze to jeden z ulubionych sportów letnich. By mógł nam towarzyszyć w nim pies, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Poznaj niezbędne do tego wyposażenie.

 

Wiele osób lubi wzbogacać wyjścia z psem na spacer o dodatkową aktywność. Latem, gdy sami spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, często żałujemy, że jadąc na wycieczkę nie zabraliśmy ze sobą ukochanego czworonoga. Zobacz, jak bezpiecznie przewozić psa na rowerze.

Kosz rowerowy dla psa

Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie przed kierownicą specjalnego kosza. Jego wybór jest uzależniony od wagi zwierzęcia. Wyróżniamy:

  • Kosze materiałowe - zwykle wykonane są z duralonu, endury lub cordury, z których szyte są plecaki. Często wyposażone są dodatkowo w miejsce do mocowania smyczy, osłonę przeciwdeszczową lub uchwyt na wodę. Ze względu na niską stabilność przeznaczony dla małych piesków.

 

  • Kosze wiklinowe lub rattanowe - najpopularniejszy model. Są wytrzymałe, a dzięki przepuszczalności powietrza w gorące dni dostarczają pupilowi ochłody. Mogą mieć dodatkowe osłony przeciwsłoneczne lub zadaszenia. Dodatkowo są bardzo estetyczne. Na rynku dostępne są modele o różnych kształtach i kolorach. Przypadną do gustu wielbicielom stylu retro.

 

  • Kosze metalowe - najbardziej stabilne, zbudowane z drobnej kratki. Można je przytwierdzić także do ramy. W przypadku bardziej ruchliwych i niespokojnych psów polecany jest kosz zamykany. Sprawdzą się przy większych czworonogach.

Przyczepka rowerowa dla psa, uchwyt na smycz

Niestety urokliwy kosz nie jest dla wszystkich psów. Tak naprawdę to najlepsze rozwiązanie dla zwierząt, których waga nie przekracza 11 kg.

 

Dla cięższych psów lepszym rozwiązaniem będzie przyczepka rowerowa. Jest zwykle zbudowana z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów oraz pokryta niebrudzącą się powłoką z elementami odblaskowymi. Ważny jest w tym przypadku stabilny stelaż. Przyczepka nadaje się zarówno dla szczeniąt, jak i starszych już, schorowanych psów.

 

Jeśli zaś zależy Ci na tym, aby pies się wybiegał i chcesz mu zapewnić solidną dawkę ruchu, warto zastanowić się nad specjalnym uchwytem rowerowym na smycz. Może być montowany przy kierownicy lub pod siodełkiem. Dzięki temu rozwiązaniu pies biegnie grzecznie obok Ciebie. Oczywiście nie chodzi o to, abyś pędził jak szalony. Jednak drobny trucht dobrze zrobi Twojemu pupilowi.

 

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj o komforcie swojego psa, by wspólna aktywność dostarczała wam obojgu radości.

Więcej na temat zwierzęta domowe rower