młody, ciemnoszary kot stoi w kuwecie
©Africa Studio/Fotolia.com
Dom

Kuweta i żwirek dla kota – jak wybrać i usytuować w mieszkaniu kocią toaletę

młody, ciemnoszary kot stoi w kuwecie
©Africa Studio/Fotolia.com

Toaleta dla kota to niezbędne akcesorium, szczególnie gdy nasz pupil nie wychodzi na zewnątrz. W zależności od naszych oraz kocich preferencji możemy wybrać kuwetę odkrytą, zamkniętą, całkowicie zabudowaną, wentylowaną, bezżwirkową, a nawet samoczyszczącą.

 

Zamiast kuwety można kupić kotu specjalną nakładkę na deskę klozetową, która ma wgłębienie wypełniane żwirkiem. W momencie, gdy zwierzę przyzwyczai się do załatwiania potrzeb fizjologicznych w ten sposób, pojemnik ze żwirkiem się zdejmuje, a kot korzysta z ludzkiej toalety.

Jaką wybrać kuwetę dla kota

Kuwety otwarte – to zdecydowanie najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Ceny rozpoczynają się już od 20 zł. Mogą być wyposażone w specjalną ramkę zapobiegającą wysypywaniu przez kota żwirku na zewnątrz. Wśród kuwet odkrytych dostępne są również modele przesiewowe żwirkowe lub bezżwirkowe wyposażone w specjalną nakładkę, która ułatwia czyszczenie. Do kuwet odkrytych można dokupić budkę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w momencie, gdy okazuje się, że nasz kot uwielbia długo i zamaszyście kopać w swojej toalecie.

Kuwety kryte – ich zaletą jest znaczne ograniczenie roznoszenia żwirku na kocich łapkach po całym domu. Kryte kuwety, posiadające węglowe wkłady, skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Ich wadą może być cena oraz to, że zajmują stosunkowo dużo miejsca. Za najtańszą, krytą kuwetę trzeba zapłacić około 40-50 zł.

 

Jeśli kot ma problem z forsowaniem uchylnych drzwiczek takiej kuwety, możemy mu pomóc, wymontowując je zupełnie lub tylko na jakiś czas - do momentu, gdy pupil przyzwyczai się do korzystania z tego typu toalety.

 

Kuwety samoczyszczące – to bardzo wygodne, ale niestety również kosztowne rozwiązanie. Taka kuweta jest podłączana do systemu kanalizacyjnego w łazience i sama odprowadza wszystkie znajdujące się w niej nieczystości. Istnieją również kuwety elektryczne, które 20 minut po wyjściu z niej kota odprowadzają nieczystości do specjalnego pojemnika. Taka kuweta musi być czyszczona co kilka tygodni. Cena, jaką trzeba zapłacić za tego typu luksus zaczyna się od około 900 zł.

 

Kuwety bezżwirkowe – to rozwiązanie dla kotów, które nie tolerują żwirku. Tego rodzaju kocie toalety posiadają wymienne wkłady, które ułatwiają sprzątanie.

 

Kuwety dla kociąt – kuweta dla małego kotka nie powinna mieć wysokich brzegów (maksymalnie 4-7 cm), gdy kotek podrośnie można, a nawet trzeba kupić mu większą kuwetę. Małemu kotkowi na początek wystarczy też pokrywka z pudełka po butach wysypana żwirkiem. Gdy maluch trochę podrośnie można mu wówczas kupić kuwetę w standardowym rozmiarze.

 

Kuwety ekologiczne – kartonowe, składane kuwety to dobre rozwiązanie dla kocich gości w naszym domu lub właścicieli, którym zależy, by pupil nie korzystał z toalety wykonanej z tworzywa syntetycznego. Tego typu kuwetę należy wymienić po około miesiącu użytkowania.

 

Kolor kociej toalety można dostosować do reszty wyposażenia pomieszczenia, w którym będzie stała. Mitem jest, że żywe i jaskrawe kolory zachęcają koty do korzystania z kuwety.

Łopatka do wybierania odchodów i przesiewania do żwirku

Wielkość oczek w łopatce najlepiej dobrać do rodzaju żwirku, na który się zdecydujemy. Nawet najtańsze łopatki plastikowe za kilkanaście złotych doskonale spełniają swoje zadanie.

Najlepszy żwirek dla kota

Wybierając żwirek, uważajmy na te mocno perfumowane. Mogą podrażniać łapki kota, spowodować u niego alergię lub po prostu zniechęcić do korzystania z kuwety.

  • Żwirki zbrylające, wykonane z bentonitu (rodzaj skały) lub wiórków drzewnych, pochłaniają wilgoć, zbijając się w zwartą strukturę. Dzięki temu, bez problemu usuniemy łopatką tylko zanieczyszczoną część, bez konieczności wysypywania całego żwirku z kuwety.
  • Żwirki uniwersalne, w postaci zbrylonych w krótkie pałeczki wiórów niekoniecznie dobrze sprawdzają jako żwirek dla kotów. Pod wpływem wilgoci rozpadają się w drobny pył, co uniemożliwia usunięcie nieczystości łopatką.
  • Żwirki silikonowe pochłaniają wilgoć i zapach. Często są jednak perfumowane.

Najlepiej wypróbować kilka rodzajów żwirków. Pamiętajmy, że niektóre koty przyzwyczajają się do jednego typu i na wszelkie zmiany źle reagują.

Na opakowaniu żwirku jest zamieszczana dokładna instrukcja jego utylizacji, nie każdy żwirek można wrzucać do toalety.

Dla kociąt warto wybrać żwirek o bardzo drobnych granulkach, które nie będą drażniły delikatnych poduszeczek na ich łapkach.

Gdzie postawić toaletę dla kota

Najlepszym miejscem na kocią kuwetę jest toaleta. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, że kot musi mieć do niej zawsze dostęp. Jednym z rozwiązań jest pozostawianie zawsze uchylonych drzwi do toalety. Jeżeli jest to niemożliwe, warto pomyśleć o wyjęciu z drzwi kratki wentylacyjnej lub wycięciu w nich otworu. Czasem gabaryty łazienki nie pozwalają na umieszczenie w niej kuwety. Pamiętajmy jednak, by nie ustawiać jej w kuchni lub pomieszczeniu, w którym śpimy. Jest to mało przyjemne i bardzo niehigieniczne. W okresie letnim kuweta może stać na balkonie. Najlepiej sprawdza się wtedy kryta kocia toaleta. Dobrym miejscem na kuwetę jest przedpokój.

 

Pamiętajmy, że kot potrzebuje spokoju, by załatwić swoje potrzeby, dlatego najlepiej postawić kuwetę w ustronnym miejscu. Na rynku dostępne są kuwety w rozmaitych rozmiarach i kształtach (w tym narożne) dlatego warto dobrze poszukać i wybrać tę najbardziej dopasowaną do wnętrza i potrzeb naszego pupila.

Czyszczenie kuwety

Koty nie lubią brudu i może się zdarzyć, że zaczną załatwiać swoje potrzeby w innym miejscu tylko dlatego, że ich toaleta nie jest wystarczająco często sprzątana. Najlepiej opróżniać ją po każdej wizycie zwierzęcia. Mycie całej kuwety, łopatki oraz całkowitą wymianę żwirku najlepiej przeprowadzić raz w tygodniu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty dezynfekujące.

 

Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30