Zbliżenie na router internetowy od strony gniazdek.
© laboko/Adobe Stock
Dom

Jak podłączyć i skonfigurować router po raz pierwszy?

Zbliżenie na router internetowy od strony gniazdek.
© laboko/Adobe Stock

Korzystanie z Internetu w domu najczęściej przebiega za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, czyli Wi-Fi. Do stworzenia sieci Wi-Fi potrzeba kabla internetowego oraz routera, czyli urządzenia, które rozsyłać będzie sygnał na komputery w jego zasięgu. Jak wygląda konfiguracja routera krok po kroku i co trzeba zrobić na samym początku?

 

Konfiguracja routera nie jest trudna i można poradzić sobie z nią samemu. Należy jedynie bacznie obserwować wskazówki i czytać tekst pojawiający się na ekranie, by nie pominąć żadnego ważnego ustawienia. Przede wszystkim należy zacząć od uruchomienia routera.

Jak podłączyć router?

Sprzęt można podłączyć od razu po wyjęciu z pudełka. Router trzeba ustawić w miejscu, gdzie jest sporo przestrzeni i nie ma źródeł innych sygnałów, tzn. nie należy ustawiać go w pobliżu innych urządzeń radiowych ani trzymać w zamkniętej szafce czy za meblami.

 

Jak podłączyć router? Po podłączeniu routera do prądu kablem zasilania należy przystąpić do podpinania kabla internetowego. Główne gniazdo internetowe w routerze zazwyczaj jest koloru żółtego i opisane jako „Internet”, „WAN”, „DSL/ADSL”.

Konfiguracja routera Wi-Fi krok po kroku – opcja podstawowa

Proces konfiguracji routera Wi-Fi jest szczegółowo opisany w instrukcji dołączanej do urządzenia. Całość sprowadza się do kilku kliknięć myszą i nie zajmuje więcej niż kilka, kilkanaście minut.

 

Konfigurację routera zaczynamy od otwarcia przeglądarki internetowej i przejścia pod adres naszego urządzenia. Zazwyczaj producenci nadają adres IP 192.168.1.1. Jeśli nie, powinien się on znajdować na naklejce na spodzie urządzenia.

 

Po otworzeniu się strony widzimy konieczność podania nazwy użytkownika oraz hasła. W tym przypadku warto zajrzeć do instrukcji lub sprawdzić poniższą opcję:

  • Login: admin
  • Hasło: admin/brak

 

Po poprawnym zalogowaniu pojawi się możliwość szybkiej konfiguracji. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z ustawieniami informatycznymi i chcemy jak najszybciej korzystać z Internetu. Naszym zadaniem będzie wypełnienie pola SSID (jest to nazwa routera i sieci bezprzewodowej), wybranie trybu zabezpieczeń (w tym przypadku najlepiej skorzystać z WPA2-PSK) oraz ustawienie hasła. Powinno się ono składać co najmniej z dziewięciu znaków, zawierać duże oraz małe litery, cyfry i znaki specjalne.

Konfiguracja routera Wi-Fi krok po kroku – opcja zaawansowana

Konfiguracji routera Wi-Fi w wersji rozszerzonej będzie wymagać od nas uzupełnienia kilku dodatkowych pól. Warto jednak skorzystać z tej metody, jeśli chcemy poznać działanie naszej sieci bezprzewodowej.

 

Należy powtórzyć pierwsze dwa kroki z opcji podstawowej, czyli wejść na stronę routera i zalogować się.

 

W zakładce „ustawienia Internetu” najczęściej wszystko jest wypełnianie samoczynnie dzięki automatycznemu przydzielaniu adresów przez naszego dostawcę Internetu. Jeśli usługa DHCP nie wykonała swojego działania i pola są puste, należy się z nim skontaktować.

 

W protokole sieci zostawiamy włączoną funkcję DHCP, dzięki czemu każde nowo podłączone do sieci urządzenie zostanie do niej wpuszczone automatycznie. W przeciwnym razie trzeba będzie nadawać uprawniania ręcznie.

 

Podczas konfiguracji routera należy także ustawić działanie sieci bezprzewodowej:

  • Tryb sieciowy określa, w jakim paśmie częstotliwości działają nasze urządzenia – b/g/n. Różnią się one prędkością transmisji danych. Jeśli mamy możliwość wybrania kilku opcji jednocześnie, warto z niej skorzystać. W przeciwnym razie należy upewnić się, jakie pasma wspierane są przez nasze urządzenia.
  • Nazwa sieci bezprzewodowej (SSID), z którą nastąpi połączenie. Może być dowolna.
  • Kanał – wybranie odpowiedniego kanału determinuje jakość działania sieci bezprzewodowej. Warto sprawdzić każdy z nich i przekonać się o działaniu Internetu. W przypadku wystąpienia zakłóceń należy zmienić kanał.
  • Szerokość kanału – do wyboru 20 MHz (jeśli mieszkamy w miejscu z dużą liczbą sieci, na przykład w bloku) lub 40 MHz (jeśli mieszkamy na peryferiach).
  • Elementem obowiązkowym w trakcie konfigurowania routera jest utworzenie hasła. W zakładce „zabezpieczenia” wybieramy opcję WPA2 i wpisujemy hasło złożone z różnorodnych znaków. Im większa różnorodność, tym większe bezpieczeństwo sieci i pewność, że żaden haker ani nawet sąsiad nie podłączy się do niej niepostrzeżenie.
  • Filtrowanie adresów MAC – pozwala na zastrzeżenie dostępu konkretnym urządzeniom na podstawie ich unikalnego adresu MAC. W ten sposób można włączyć blokadę na podłączanie się do sieci poszczególnych smartfonów czy laptopów.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29