Zęby kota – jak o nie zadbać?
© Inna Postnikova/Adobe Stock
Dom

Zęby kota – jak o nie zadbać?

Zęby kota – jak o nie zadbać?
© Inna Postnikova/Adobe Stock

Koty z natury bardzo dbają o higienę, jednak jeśli chodzi o jamę ustną, potrzebują naszej pomocy. Nie jest to zadanie łatwe i często pozostawiamy je weterynarzowi. Radzimy, jak przeprowadzić prawidłowo czyszczenie zębów samodzielnie. Właściwa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Zaniedbanie stanu uzębienia i dziąseł kota prowadzić może do poważnych konsekwencji.

 

Choroby przyzębia prowadzą nie tylko do nieprzyjemnego oddechu czy utraty zębów, ale także mogą powodować problemy z wątrobą, nerkami, a nawet bakteryjne zakażenie serca. Najlepiej od początku przyzwyczajać małego kota do wykonywania czynności w obrębie jego jamy ustnej. Unikniemy tym samym zadrapań. Jednak nawet dorosłego kota można nauczyć codziennej rutyny. Potrzeba jednak wiele cierpliwości, a każdą współpracę trzeba nagradzać.

Czyszczenie zębów kota - od czego zacząć?

Przyzwyczajanie kota do czyszczenia zębów warto rozpocząć od dotykania palcem okolic pyszczka, choćby przy głaskaniu. Należy nauczyć się odchylać wargi kota, tak by nie budziło to jego niepokoju i koniecznie uważać na wąsy!

 

  • Do czyszczenia korzystaj z gazika owiniętego wokół palca lub szczoteczki do zębów dla dzieci.
  • Nie używaj zwyczajnej pasty. Sięgaj po preparaty weterynaryjne. Często są one smakowe, co pozwala łatwiej je zaaplikować kotu, który je miło kojarzy.
  • Przed zastosowaniem pozwól zwierzęciu powąchać lub polizać preparat.
  • Następnie rozprowadź go kolistymi ruchami na zębach, dziąsłach i policzkach. Jeśli zwierzę się denerwuje, jest niespokojne, ogranicz się do powyższych czynności. Jeśli pozwala sobie na więcej, możesz spróbować wyczyścić mu też delikatnie języczek i podniebienie. Jednak do tego potrzebne jest pełne zaufanie kota.

 

Aby profilaktyka miała sens, zęby należy myć kotu codziennie, bowiem płytka bakteryjna odkłada się naszym pupilom bardzo szybko. Kamień drażniący przez dłuższy czas uzębienie, prowadzi do jego utraty.

Jeśli nie mycie - to co?

Nie każdy kot pozwoli sobie z łatwością umyć zęby. Rozwiązaniem może być tu higiena bierna. Jest ona mniej skuteczna, jednak warto ją stosować choćby wspomagająco. Można podsunąć zwierzęciu specjalny gryzak lub postawić na karmę dentystyczną oraz dodatki czyszczące do jedzenia i picia. Dieta stomatologiczna oparta jest na karmie zawierającej specjalne granulki, które są pokryte polifosforanem. Wiąże on zawarte w ślinie sole mineralne i uniemożliwia tym samym ich odkładanie się w postaci kamienia nazębnego.

 

Więcej na temat zwierzęta domowe koty
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11