©Alexey Kuznetsov/Fotolia
Dom

Pielęgnacja sierści psa – czesanie, trymowanie i strzyżenie

©Alexey Kuznetsov/Fotolia

Sierść psa, nazywana szatą, musi być pielęgnowana stosownie do rasy i owłosienia. Zdrowa i lśniąca odzwierciedla prawidłową kondycję psa. Pogorszenie jej stanu może świadczyć o niedoborze składników mineralnych lub chorobach np. nadczynności tarczycy, chorobach alergicznych czy też grzybiczych.

 

Zrównoważona dieta i odpowiednia pielęgnacja sierści pozwala zachować naturalny wygląd włosów psa oraz wzmocnić jego odporność. Dla przykładu czworonogi z długą szatą muszą być czesane codziennie, zaś te o krótkim włosiu raz na kilka tygodni.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści psa polega na zapewnieniu mu zrównoważonego żywienia oraz przeprowadzania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich typ i częstotliwość wykonywania zależy głównie od rasy czworonoga, charakterystyki jego włosia oraz warunków, w których przebywa.

Czesanie psa

Czesanie psa pozwala usunąć martwe włosie, poprawia ukrwienie skóry i sprawia, że sierść jest miękka i gładka. Dodatkowo to świetna okazja do sprawdzenia kondycji zwierzęcia, tego czy nie ma kleszczy, pcheł, skaleczeń czy zadrapań. Częstotliwość czesania zależy od długości włosa czworonoga. U dobermana czy dalmatyńczyka może odbywać się raz na kilka tygodni przy użyciu gumowej szczotki. Przy sierści długiej, takiej jak u owczarków szkockich, czesać powinno się codziennie, przy zastosowaniu metalowych szczotek i grzebieni.

Trymowanie czworonoga

Psy szorstkowłose takie jak sznaucery czy teriery, powinno poddawać się co 2-3 miesiące zabiegowi trymowania. Polega on na usuwaniu martwego włosa za pomocą nożyka trymerskiego. Służy to poprawie jakości sierści, ubarwienia i ogranicza wzrost podszerstka. Podczas trymowania należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których mogą powstawać kołtuny, czyli okolice uszu, łap i pachwin.

Strzyżenie psa

Psy z długą sierścią wymagają regularnego strzyżenia. Wpływa to znacząco na walory estetyczne i ułatwia pielęgnację. Krótszy włos o wiele rzadziej plącze się, zbija w kołtuny, kurzy i brudzi. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko powstania u psa infekcji skórnych. Odpowiednio dobrana długość sierści chroni czworonoga przed przegrzaniem latem i odmrożeniami zimą.

 

Przy strzyżeniu należy pamiętać, by nie przyciąć wibrysów, czyli wąsów odpowiedzialnych za prawidłową orientację w terenie. Pies pozbawiony wibrysów odczuwa duży dyskomfort i stres


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30