skórzana kurtka
© lpictures/Fotolia.com
Dom

Jak wyczyścić skórzaną kurtkę?

skórzana kurtka
© lpictures/Fotolia.com

Nie każda kurtka skórzana nadaje się do prania i chemicznego czyszczenia. Niektóre z nich można czyścić jedynie wodą, szlifować czy szczotkować.

 

Czyszczenie skórzanej kurtki nie należy do najprostszych zadań. By jej nie zniszczyć należy dobrze sprawdzić, z jakiego typu skóry została zrobiona i czy przypadkiem na metce nie znajdują się dodatkowe obostrzenia w kwestii jej prania.

Rodzaje zabrudzeń skórzanej odzieży

Skóra może brudzić się od zwykłego użytkowania, potu i brudu z zewnątrz. Najczęściej kurtkom zatłuszcza się kołnierz lub mankiety. Dodatkowo po dłuższym czasie noszenia skóra może blaknąć, jednak w takim przypadku zaleca się wyłącznie odwiedziny w pralni się tym specjalizującej.

Sposoby czyszczenia

Kurtkę skórzaną można czyścić różnymi sposobami w zależności od jej typu:

  • Pigmentowane skóry gładkie (w które nie wsiąka woda) czyści się zwykłą, wilgotną ściereczką.
  • Porowate aniliny (woda wsiąka w materiał) są trudne w czyszczeniu, dlatego w ich wypadku poleca się usuwanie plam w pralni.
  • Skóry zamszowe można szczotkować lub szlifować, by usunąć lekkie plamy. Trudniejsze zabrudzenia zaleca się prać w płynie do prania skór i kożuchów.

Płyn do prania skór i kożuchów

Skóry zamszowe i kożuchy zaleca się prać z dodatkiem specjalnego płynu. Dzięki niemu nawet, jeśli przemoczymy skórę, ona nie stwardnieje, ponieważ zawiera substancje nawilżające o niskim pH.

Czyszczenie skóry w pralniach

Koszt czyszczenia skórzanej kurtki w pralni chemicznej to około 50 złotych. Czasem zdarza się, że ze względu na obszerne zabrudzenia i zniszczenia kurtka potrzebuje kompleksowej renowacji. Jej cena jest większa i oscyluje w granicach 100 – 150 złotych. Czyszczenie w pralniach jest o wiele bezpieczniejsze niż samodzielne pranie odzieży skórzanej.

Wskazówki dotyczące prania skórzanych kurtkę

Decydując się na czyszczenie kurtki skórzanej należy pamiętać, by nie kupować płynów i rozpuszczalników czterochloroetylenowych (PER – starsza metoda czyszczenia). Piorąc odzież zaleca się użycia nowych detergentów w postaci rozpuszczalników węglowodorowych (KWL – nowa metoda), które są mniej toksyczne i mniej odtłuszczają skórę. Oddając kurtkę do pralni, warto zapytać jaką metodą będzie prana.

Co po praniu?

Gdy kurtka skórzana zostanie wyprana i wyczyszczona powinna być dokładnie wysuszona, natłuszczona oraz zaimpregnowana. Wszystko po to, by materiał nie wchłaniał wody i by na nim nie tworzyły się nieestetyczne zacieki.

Więcej na temat stylizacje ubrania Kurtki
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43